Elon Musk'a dudak uçuklatan maaş ödemesi: ABD yargısının aleyhte kararına rağmen, Tesla yatırımcıları onay verdi

Elon Musk'a dudak uçuklatan maaş ödemesi: ABD yargısının aleyhte kararına rağmen, Tesla yatırımcıları onay verdi
Space X, X, xAI'in de sahibi Musk'a Tesla'dan 56 milyar dolarlık rekor ödeme paketi, mahkemede geçersiz kılınmasına rağmen, hissedarların yeniden oylamasında kabul edildi. Ancak ABD kurumsal tarihinin en büyüğü olacak ödeme, yine mahkemelik olabilir.

Artı Gerçek - Dünyanın en zengin kişileri listesinin tepelerinden inmeyen ABD'li yüksek teknoloji devi Elon Musk'ın büyük tartışma yaratan rekor maaş paketi ve şirketin yasal merkezini Teksas'a taşıma planı, Tesla hissedarlarının desteğini aldı.

Elektrikli araç üreticisi Tesla'nın kurucusu ve CEO'su Musk'a rekor maaş paketi, bu yılın başlarında Delaware'deki bir yargıç tarafından hissedarlara haksızlık olduğu gerekçesiyle bloke edilmişti.

KESİN MİKTARI TESLA HİSSELERİNİN FİYATINA BAĞLI

Tesla hissedarlarının onayı, kesin miktarı Tesla hisselerinin fiyatına bağlı olarak belirlenecek, 56 milyar doları bulabilecek ödeme için hararetli bir kampanya yürüten multimilyarder için zafer oldu.

'VAY CANINA, SİZİ SEVİYORUM ÇOCUKLAR'

Musk, dün şirketin Teksas'taki yıllık hissedarlar toplantısında sosyal medya canlı yayınında yarım milyondan fazla kişinin izlediği oylamaya katılanlara, "Vay canına, sizi seviyorum çocuklar" diye seslendi.

YARGI BU İŞE NE DİYECEK?

Ancak oylama bağlayıcı değil. Hukuk uzmanları, daha önce anlaşmayı engelleyen yargının, yeniden oylamayı kabul edip şirketin maaş paketini tekrar tesis etmesine izin vereceğinin kesin olmadığını söyledi.

Obermayer Rebmann Maxwell & Hippel hukuk firmasının yönetici ortağı Mathieu Shapiro, "Oylama hiçbir şeyi değiştirmez. Bu yalnızca Tesla'ya ileriye yönelik daha iyi bir karar almak için oylamayı kullanma fırsatı sunuyor" dedi. Shapiro, "Başka bir mahkemenin, ilk mahkemenin kararından sonra yapılan oylamayı dikkate almaya istekli olup olmayacağını görmek ilginç olacak" diye ekledi.

YARGIÇ MİKTARIN ADİL OLMADIĞINA HÜKMETMİŞTİ

Tesla'nın şu anda kayıtlı olduğu Delaware eyaletindeki Yargıç Kathaleen McCormick, anlaşmaya karşı dava açan küçük bir yatırımcının yanında yer alıp maaş paketini geçersiz kılmıştı. McCormick, meblağın "haksız" ve Musk'ın hakimiyetindeki yönetim kurulunun ödenecek miktarı belirleme sürecinin "son derece kusurlu" olduğuna hükmetmişti.

'ÇARE': YÖNETİM MERKEZİNİ DELAWARE'DEN TEKSAS'A TAŞIMAK

Bu da şirketin yönetim kurulunun fazla itaatkar ve Musk'a fazla yakın olduğu spekülasyonlarına yol açmıştı.

McCormick'in kararını "temelde adaletsiz ve hissedarların iradesiyle tutarsız" olarak niteleyen Tesla yönetimi ise anlaşmayı yeniden oylamaya sunarken, hissedarlardan, şirketin yasal merkezini Delaware eyaletinden Teksas eyaletine taşıma planını desteklemelerini de istedi. Musk, Teksas istikametini gösterirken "Şirketinizi asla Delaware eyaletinde kurmayın" paylaşımını yaptı.

ROCK YILDIZI HAYRANLARINA BENZER BİR KİTLENİN DESTEĞİYLE

Planla ilgili kavga, Tesla'nın hisse fiyatlarının zirveden düştüğü ve elektrikli otomobil sanayindeki konumunun baskı altında olduğu dönemde, Musk'ın liderliğine dair endişelerin dile getirilmesini tetiklemişti. Ancak anlaşmaya destek kazanmak için hayran kitlesini arkasında toplayan Musk, özellikle firmanın hissedar tabanının alışılmadık derecede büyük bölümünü oluşturan bireysel yatırımcıların nabzına şerbet verdi.

ÖDÜL OLARAK 300 MİLYON TESLA HİSSESİ

Tesla hissedarlarının oylamasını "Oldukça heyecan verici bir destek" diye değerlendiren otomobil sanayi analisti Karl Brauer, Musk'ın ödeme paketini "haklı çıkarmak için" yeterli olandan çok daha fazla destek aldığını söyledi. Şirket henüz oy marjını açıklamadı. Ancak Musk'ın oylama sonucunun önizlemesini X'te paylaşmasının ardından Tesla hisseleri yüzde 3 oranında yükseliş kaydetti.

Ödeme planı, Tesla'nın 650 milyar dolarlık şirket olmak gibi bir zamanlar gerçekleştirilemez kabul edilen hedefine ulaşmasının ödülü olarak, Musk'a kabaca 300 milyon hisse (şirketin kabaca yüzde 10'unu) veriyor. Halihazırda bir Tesla hissesinin değeri 182.47 dolar.

'BAŞARININ DEVAMI İÇİN MUSK'A İSTEDİĞİNİ VERMEK LAZIM'

Yönetim Kurulu, Musk'ın paketi hak ettiğini çünkü liderliği altında Tesla'nın iddialı hedeflerine ulaştığını ve şirkete bağlı kalmasının sağlanması gerektiğini savundu. Tesla yöneticileri, sosyal medyada pakete destek kampanyası yürütürken, Musk'ın şirketin başarısı için çok önemli olduğunu tezini öne çıkardı.

HİSSEDARLARA FABRİKAYI ŞAHSEN GEZDİRECEK

Musk da oy kullanan bazı hissedarlara Tesla'nın Teksas'taki fabrikasını şahsen gezdirme sözü verdi. Şirketin hedeflerine ulaşması halinde rekor ödeme paketine 6 yıl önce lehte oy veren hissedarların yüzde 73'ünün yine 'evet' dediği belirtildi.

Yanısıra hissedarlar, Yönetim Kurulu'un iki üyesinin yeniden seçilmesini de onayladı: Medya kralı Rupert Murdoch'un oğlu James Murdoch ve Elon Musk'ın erkek kardeşi Kimbal Musk. (BBC, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar