Endonezya'da Semeru yanardağı faaliyete geçti, tahliyeler başladı

Endonezya'da Semeru yanardağı faaliyete geçti, tahliyeler başladı
Endonezya'nın Doğu Java eyaletinde bulunan Semeru yanardağı yeniden faaliyete geçti. Yaklaşık 1.5 kilometrelik kül ve duman bulutu oluşturan patlama sebebiyle, bölge halkının tahliyesi sürüyor.

Artı Gerçek - Endonezya'nın Java adasında bulunan Semeru yanardağı yeniden faaliyete geçti. Volkanın püskürttüğü lav ve kül metrelerce yükseğe çıkarken, ülkenin volkanoloji ajansı uyarı seviyesini en yükseğe çıkardı. Yetkililer bölge halkını volkana 8 kilometreden fazla yaklaşmama konusunda uyarıyor.

TAHLİYELER SÜRÜYOR

Başkent Jakarta'nın 640 kilometre doğusunda bulunan volkan, yerel saatle dün gece 02:30 sularında faaliyete geçti. Patlama sebebiyle 1.5 kilometrelik kül ve duman bulutu oluşurken, can kaybı yaşanmadı. Patlamanın ardından yüzlerce kişi, geçici sığınaklara ve güvenli alanlara yerleştirilirken, bölgedeki tahliye operasyonu sürüyor.

JAPONYA'DA TSUNAMİ UYARISI YAPILDI

Adanın batısında ise volkan kaynaklı depremler yaşanıyor. Depremler sebebiyle Japonya Meteoroloji Ajansı tsunami uyarısı yaptı.

Endonezya topraklarında bulunan 142 volkan ile nüfusunun büyük çoğunluğu aktif volkanlara yakın yaşayan bir ülke. Semeru yanardağında geçtiğimiz ay meydana gelen patlamada 51 kişi ölmüştü. Geçen ay gerçekleşen bir depremse yaklaşık 300 kişinin ölümüne sebep olmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar