Erdoğan: Filistin için Cuma günü Yenikapı'da buluşacağız

Erdoğan: Filistin için Cuma günü Yenikapı'da buluşacağız
Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Kasım 2019 02:46
A+ A-
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze katliamının ardından konuştu. Erdoğan, 'Zulme karşı Cuma günü Yenikapı Meydanı'nda buluşacağız. BMGK'yı acil olarak toplanmaya davet ediyoruz' dedi.

DÜNYA- Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Gazze'de İsrail askerleri tarafından yapılan katliamın ardından Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmede, ABD'nin Tel Aviv büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve İsrail askerlerinin Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılan 58 Filistinliyi öldürüp 3 bine yakın Filistinliyi yaralaması ele alındı.

ABD'nin bölgede şiddetin tırmanmasına yol açan büyükelçiliği Kudüs'e taşıma kararını ve İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarını kınayan Erdoğan, Abbasi ile Filistin'deki dramatik gelişmeler karşısında neler yapılabileceği hakkında görüş alışverişinde bulundu. Erddğan ile Abbas'ın, dünyanın katliama seyirci kalmaması gerektiğini vurguladıkları belirtildi. 

"İSRAİL TERÖR DEVLETİDİR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bulunduğu Londra'da da konuyla ilgili konuştu. "İsrail bir terör devletidir" diyen Erdoğan, "Attığı adımlarla bunu ispatlamaktadır. Bu soykırımı ve sessiz kalanları kınıyorum" ifadelerini kullandı. Tüm imkanlarla Filistinlilerin yanında olmayı sürdüreceklerini ifade eden Erdoğan, "Zulme karşı Cuma günü Yenikapı Meydanı'nda buluşacağız. 3 gün milli yas ilan ettik. İslam İşbirliği Teşkilatı'nı olağanüstü toplantıya çağırıyoruz. BMGK'yı acil olarak toplanmaya davet ediyoruz" dedi. (MA/DHA)

Öne Çıkanlar