Erdoğan NATO zirvesinde ikili görüşmeler yapıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Vilnius'taki NATO Liderler Zirvesi'nde Fransa Cumhurbaşkanı Mcron ve İngiltere Başbakanı Sunak ile görüştü. Erdoğan bugün ABD Başkanı Biden ve Almanya Şansölyesi Scholz ile ikili görüşmeler yapacak.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nde, ikili görüşmeler gerçekleştiriyor.

MACRON VE SUNAK İLE GÖRÜŞTÜ, SCHOLZ VE BIDEN İLE GÖRÜŞECEK

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Erdoğan, bugün NATO Liderler Toplantısı'nın birinci oturumunda konuşma yapacak ayrıca resmi akşam yemeğinde liderlerle bir araya gelecek. Zirve kapsamında ikili görüşmelerde bulunan Erdoğan, şu ana kadar Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, bugün ayrıca Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesi planlanıyor.

aa-20230711-31647306-31647305-cumhurbaskani-erdoganfransa-cumhurbaskani-macron-ile-gorustu.jpg

'SUNAK VE ERDOĞAN TERÖRLE MÜCADELEDE İŞBİRLİĞİNİ DERİNLEŞTİRMEDE MUTABIK KALDI'

Sunak'ın ofisinden yapılan açıklamaya göre, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ukrayna'nın Karadeniz limanlarından tahıl ihraç etmesini sağlayan Karadeniz Tahıl Anlaşması'nın uzatılmasının önemi konusunda mutabık kaldılar. açıklamada, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, (Ukrayna) Devlet Başkanı Zelenskiy'nin Türkiye'ye yaptığı son ziyaret hakkında Başbakan'a bilgi verdi ve liderler Karadeniz Tahıl Anlaşması'nın uzatılmasının önemi konusunda mutabık kaldılar" dendi.

Açıklamada, iki liderin, büyüyen ticaret bağları ile güçlü savunma ve güvenlik işbirliğine dayanarak İngiltere-Türkiye ilişkilerinin tam potansiyeline ulaşmasını sağlamadaki ortak kararlılıklarını bir kez daha teyit ettiği kaydedilerek, "Liderler ayrıca, terörle mücadele konusunda istihbarat paylaşımı ve işbirliğini derinleştirme konusunda mutabık kaldı" ifadesi de yer aldı.

Heyetlerin de katıldığı görüşmede Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, MİT Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün ile Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç eşlik etti.

aa-20230711-31648141-31648135-cumhurbaskani-erdogan-ingiltere-basbakani-sunak.jpg

SCHOLZ: ERDOĞAN İLE TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİNİ KONUŞACAĞIZ

Almanya Başbakanı Olaf Scholz da Erdoğan ile Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkilerini konuşacağını söyledi. AB Komisyonu'ndan ilişkilerin ilerletilebilmesi için öneriler ve raporlar sunmasını talep ettiklerini aktaran Scholz, "Ben, burada Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de konuşacağım. Türkiye, bizim için önemli bir ortaktır. Bu, gelecekteki ilişkilerde de ifade edilecektir" dedi

ERDOĞAN YARIN MELONİ VE MİÇOTAKİS İLE BİR ARAYA GELECEK

Erdoğan'ın, yarın da Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile ikili görüşme yapması, zirvenin tamamlanmasının ardından zirve alanında basın toplantısı düzenlemesi öngörülüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca yarın NATO Liderler Toplantısı'nın ikinci oturumu ile NATO-Ukrayna Komisyonu Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı'na katılarak, katılımcılara hitap edecek. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar