Erdoğan ŞİÖ Zirvesi'nde: Ukrayna krizinin diplomatik çözümü için yoğun gayret içindeyiz

Erdoğan ŞİÖ Zirvesi'nde: Ukrayna krizinin diplomatik çözümü için yoğun gayret içindeyiz
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Eylül 2022 19:57
A+ A-
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi'nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ŞİÖ 22. Devlet Başkanları Zirvesi'nde, Gözlemci Üye ve Özel Konuk Heyet Başkanlarının da yer aldığı geniş katılımlı oturumda konuştu.

'UKRAYNA KRİZİNİN DİPLOMASİ YOLUYLA BİR AN EVVEL ÇÖZÜLMESİ İÇİN ÇABA GÖSTERİYORUZ'

 ŞİÖ üyeliğine yeni kabul edilen İran'ı da kutlayan Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir putin'in de olduğu masada Ukrayna krizinin diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğini vurguladı.

"Dünya 5'ten büyüktür" söylemini zirvede de sürdüren "Bölgemizde ve ötesinde barış, güvenlik, istikrar ve refahın hakim kılınması için her türlü çabayı sergiliyoruz. Amacımız insanı ve insani değerleri merkeze alan girişimci bir diplomasi anlayışıyla bölgemizde ve ötesinde bir barış kuşağı tesis etmektir. Ukrayna’daki çatışmaların diplomasi yoluyla bir an evvel çözülmesi için yoğun gayret gösteriyoruz. Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden sevkiyat noktasında Birleşmiş Milletler ve taraflarla verimli bir iş birliği yürütüyoruz. Tahılın, Afrika'daki kardeşlerimiz başta olmak üzere özellikle en çok ihtiyaç duyanlara ulaştırılması noktasında da samimi çaba harcıyoruz." dedi. 

'ASYA İLE İLİŞKİLERİMİZİ HER ALANDA GÜÇLENDİRMEYE ÇALIŞIYORUZ

Türkiye'nin "en batıdaki Asyalı, en doğudaki Avrupalı olarak müstesna bir konuma sahip olduğunu" ifade eden Erdoğan "2019 yılında ilan ettiğimiz Yeniden Asya Girişimimizle ata yurdumuz Asya ile ilişkilerimizi her alanda güçlendirmeye çalışıyoruz. Son 10 yıldır sahip olduğumuz Diyalog Ortağı statümüz sayesinde burası Asya'ya açılan pencerelerimizden biri haline gelmiştir (...) Bundan sonra müşterek çabalarımızla iş birliğimizi çok daha yukarıya çıkaracağımıza inanıyorum." dedi.

'BAZI ÜLKELER DUVARLARINI YÜKSELTMEYİ TERCİH ETTİ'

İnsanlığın iklim değişikliği, salgın, enerji ve gıda arzı güvenliği, terörizm, yabancı ve İslam düşmanlığı, ırkçılık, düzensiz göç, ekonomik durgunluk ve tedarik zincirlerindeki aksamalar gibi imtihanla karşı karşıya olunduğunu söyleyen Erdoğan " Bu dönemde daha çok birlik olunması gerekirken maalesef bazı ülkeler duvarlarını yükseltmeyi, içe kapanmayı tercih etmişlerdir. Duvarlar yükseldikçe vicdanlar da çölleşmekte mazlumların sesleri daha da duyulmaz hale gelmektedir. Bunun en son ve acı örneği koronavirüs salgınında yaşanmıştır (...) Biz  Türkiye olarak koronavirüsle mücadele kapsamında 161 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa yardım sağladık.Yaptığımız 8 milyar doları aşkın insani yardımla milli gelire oranla dünyada ilk sıradayız." dedi.

Türkiye'nin terörizmden en fazla etkilenen ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Erdoğan "PKK, PYD, YPG, FETÖ, DEAŞ dahil terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle mücadelemizi kararlı şekilde sürdürüyoruz. Ortak güvenliğimizi ilgilendiren hususlarda ŞİÖ ile diyaloğumuzu daha da güçlendirmeye hazırız." diye konuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar