Erdoğan'ın açıklamalarının ardından İsrail'den 'diplomatik yaptırım': İlişkiler gözden geçirilecek

Erdoğan'ın açıklamalarının ardından İsrail'den 'diplomatik yaptırım': İlişkiler gözden geçirilecek
Yayınlanma:
A+ A-
Erdoğan'ın bugünkü Büyük Filistin Mitingi'nde yaptığı konuşmanın ardından İsrail'den açıklama geldi. İsrail Dışişleri Bakanı Cohen, Türkiye ilişkileri gözden geçirmek üzere diplomatik temsilcileri geri çağırdı.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Büyük Filistin Mitingi'nde İsrail'i "isgalci" ve "örgüt" olarak nitelemesi ve "Savaş suçlusu ilan edeceğiz" demesinin ardından İsrail, normalleşme sürecini gözden geçirme kararı aldı. İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, İsrail'in Türkiye'deki diplomatik temsilcilerini geri çağırdı.

Eli Cohen paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'den gelen ciddi açıklamaları göz önünde bulundurarak, İsrail ve Türkiye arasındaki ilişkileri yeniden değerlendirmek üzere diplomatik temsilcilerin geri çağrılması talimatını verdim" açıklamasını yaptı.

GEÇEN HAFTA SEYAHAT UYARISI YAPILMIŞTI

Gazze'de bir hastanenin vurulmasının ardından çeşitli kentlerde protestolar sürerken İsrail Yönetimi, güvenlik gerekçesiyle Türkiye'deki tüm diplomatlarını geçici olarak geri çekmişti.

Artı Gerçek’e açıklama yapan kaynaklar, İsrail’in güvenlik gerekçesiyle Türkiye’deki diplomatlarını geçici olarak İsrail’e dönmeye çağırdığını ve dipmatik personelin bu çerçevede hareket ettiğini doğrulamıştı.

Erdoğan'ın son konuşması ardından İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen'in yaptığı açıklama ise diplomatik yaptırım içeriyor.

ERDOĞAN NE DEDİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP'nin düzenlediği 'Büyük Filistin Mitingi'nde Gazze'ye saldırılarını artıran İsrail'i işgalci bir örgüt olarak niteledi.

Erdoğan, şöyle konuştu:

‘İSRAİL ÇOK RAHATSIZ OLDU’

‘Hamas terör örgütü değildir’ dedim ya bundan İsrail çok rahatsız oldu. Zaten başka bir şey beklemiyorduk. İnşallah ne diyoruz biz buna iman etmişiz. Galip olan sadece Allah’tır. Biz sadece Gazze’de yaşanan katliamı telin etmekle kalmıyoruz kendi istikbalimizin de müdafaasını yapıyoruz.

‘İSRAİL SEN BİR İŞGALCİSİN, ÖRGÜTSÜN’

Ya İsrail sen buralara nasıl geldin? Sen bir işgalcisin, örgütsün. Türk milleti bunu biliyor. Batı sana borçlu ama Türkiye’nin sana borcu yok onun için bu kadar rahat konuşuyoruz. Türkiye sana borçlu olmadığı için Erdoğan böyle konuşuyor. Ama ne yazık ki Batı’nın her ülkesi sana borçlu konuşamıyorlar. Seni ziyarete geliyorlar senden adeta af diliyorlar. Biz mazlumlardan yanayız. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar