İsrail'den Erdoğan'a Hamas yanıtı: Reddediyoruz

İsrail'den Erdoğan'a Hamas yanıtı: Reddediyoruz
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Hamas bir terör örgütü değil topraklarını ve vatandaşlarını koruma mücadelesi veren bir kurtuluş ve mücahitler grubudur" sözlerine İsrail'den tepki geldi.

Artı Gerçek - İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lior Haiat, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bugün AKP grup toplantısında Hamas'la ilgili kullandığı ifadeleri "bütün kalpleriyle reddettiklerini" söyledi.

'IŞİD'DEN DAHA KÖTÜ'

Haiat, "Hamas, bebekleri, çocukları, kadınları ve yaşlıları gaddarca ve kasten öldüren, sivilleri rehin alan ve kendi halkını canlı kalkan olarak kullanan, IŞİD'den daha kötü, aşağılık bir terör örgütüdür" dedi.

İsrailli Sözcü, "Türkiye Cumhurbaşkanı'nın terör örgütünü savunma girişimi ve kışkırtıcı sözleri, dünyanın gördüğü dehşeti ve tartışmasız gerçeği değiştirmeyecektir. Hamas=IŞİD" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan, partisi AKP'nin bugünkü grup toplantısında Hamas'ı bir "kurtuluş ve mücahitler grubu" olarak nitelemişti. "Son yaptıkları toplantıda bir araya gelip tüm Batı Hamas'ı bir terör örgütü olarak görüyor" diyen Erdoğan, "İsrail sen bir örgüt olabilirsin çünkü bu batının sana borcu çok ama Türkiye'nin sana borcu yok. Hamas bir terör örgütü değil toprağını koruma mücadelesi veren bir kurtuluş ve mücahitler grubudur" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahı için de şu ifadeleri kullanmıştı: "Hayatımda bir kez Netanyahu denilen adamın elini sıktım. İyi niyetimiz vardı ama suistimal ettiler. İsrail'e gitme projemiz vardı, iptal ettik gitmeyeceğiz." (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar