40 sayfalık 'Eriha Duvarı' belgesi: İsrail'in Hamas'ın 7 Ekim saldırısını bir yıldır bildiği ortaya çıktı

40 sayfalık 'Eriha Duvarı' belgesi: İsrail'in Hamas'ın 7 Ekim saldırısını bir yıldır bildiği ortaya çıktı
İsrail ordusunun, Hamas'ın 7 Ekim planını bir yıldan uzun süredir bildiği otaya çıktı. New York Times'ın haberine göre, ele geçirilen 40 sayfalık 'Eriha Duvarı' belgesi, "fazla iddialı" ve "hayali" bulunduğu için dikkate alınmadı.

Artı Gerçek - İsrail ordusunun, Hamas'ın başını çektiği Filistinli direniş gruplarının 7 Ekim saldırısına dair planları bir yıldan uzun süredir bildiği ortaya çıktı. İddiaya göre, saldırı planının tam da 7 Ekim'deki gibi anlatıldığı 40 sayfalık bir belge, İsrailli yetkililer arasında dolaşmakla beraber "fazla hayali" ve "Hamas için uygulaması çok zor" bulunarak ciddiye alınmadı.

PLANDA NE ANLATILIYORDU?

Amerikan gazetesi New York Times'ın belgelere, e-postalara ve çeşitli yetkililerle görüşmelerine dayandırdığı haberine göre, 'Eriha Duvarı' kod adı verilen yaklaşık 40 sayfalık belgede, Hamas'ın saldırı planları madde madde anlatılıyordu. İsmini Batı Şeria'nın antik dönemdeki surlarından alan belgede saldırı için belirli bir tarih verilmiyordu. Ancak İsrail'in Gazze Şeridi çevresindeki güvenlik noktalarına baskınlar düzenleme, kentleri ele geçirme, bir bölük karargâhı dahil kilit önemdeki askeri üsleri basma gibi planlar yer alıyordu.

New York Times, Hamas'ın saldırılarının bu plana "şoke edici" derecede uygun ilerlediğini yazdı. Buna göre belgede, saldırının başında İsrail'in roket yağmuruna tutulacağı, sınır boyunca güvenlik kameraları ile otomatik makineli tüfeklerin İHA'lar ile imha edileceği, çok sayıda savaşçının İsrail'e paraşütlerle, motosikletlerle ve yaya olarak çıkarma yapacağı yazıyordu.

ÇOK SAYIDA YETKİLİ BELGEYİ GÖRDÜ

Bunların hepsi 7 Ekim'de gerçekleşirken, 'Eriha Duvarı' belgesinin çok sayıda İsrailli ordu ve istihbarat yetkilisi arasında elde ele dolaştığı ama "saldırının boyutunun ve hedeflerinin Hamas'ın kapasitesinin dışında bulunduğu" belirtildi. New York Times bununla birlikte, Başbakan Benyamin Netanyahu ve diğer siyasi liderlerin belgeden haberdar olup olmadığını bilinmediğini yazdı.

New York Times'a göre, belgenin geçen yıl elde edilmesinden kısa süre sonra, İsrail ordusunun sınır güvenliğinden sorumlu olan Gazze bölüğünden yetkililer "Hamas'ın niyetinin belirsiz olduğu" kanaatine vardı. Askeri bir değerlendirmede "Bu planın tam olarak kabul edilip edilmediğini veya nasıl hayata geçirileceğini henüz bilmek imkansız" denildi.

TEMMUZ TATBİKATI 'BİREBİR BENZİYORDU'

Temmuz ayında ise İsrail'in telsiz üzerinden istihbarat toplamakla görevli 8200 Birliği'nden deneyimli bir ismin "Hamas komandolarının üst düzey komutanların gözetiminde, belgede anlatılana benzer görünen, yoğun ve bir gün süren bir tatbikat yaptığına" dair uyarısı, Gazze bölüğünden bir komutan tarafından dikkate alınmadı. Uyarıda, tatbikat sırasında bir İsrail uçağının düşürülmesinin, bir kibbutz ile bir askeri eğitim üssünün ele geçirilmesinin canlandırıldığı belirtiliyordu. Aynı zamanda, Hamas savaşçılarının Eriha Duvarı belgesinin üstünde, Kuran'dan yapılan alıntıyı da dillendirdiği aktarılıyordu.

İSTİHBARATÇI UYARDI, ALBAY 'HAYALİ' DEDİ

Ancak New York Times'ın gördüğü bir e-postaya göre, Gazze bölüğündeki bir albay "tamamen hayali bir senaryo" diyerek "Sabredip bekleyelim" tepkisini verdi ve uyarıyı ciddiye almadı. Söz konusu istihbaratçı ise albaya, "Bu senaryonun hayali olduğunu tümüyle reddediyorum" yanıtını verdi. İstihbaratçının, "Hamas'ın tatbikatının Eriha Duvarı'nın içeriğine tam olarak uyduğunu" söylediği ve "Bu, bir savaş başlatma planı. Sadece bir köye bir baskın değil" dediği de belirtildi.

İSRAİL'DE SIZINTI MI VAR?

Belgede, İsrail'in sınır bölgelerindeki askeri varlığına dair hassas bilgilerin de yer aldığı, bu durumun İsrail güvenlik teşkilatlarında sızıntı olup olmadığına dair soru işaretleri yarattığı da belirtildi.

'SINIRA ASKER GÖNDERİLMELİYDİ'

New York Times'ın görüştüğü bazı yetkililer ise ordunun bu uyarıları ciddiye alıp Gazze sınırına takviye birlik göndermiş olması gerektiği itirafında bulundu. Yetkililer, İsrail hükümetinin Hamas'ın becerilerini küçümsediğini söyledi. Bununla birlikte haberde, Eriha Duvar belgesinin İsrail tarafından nasıl elde edildiğine dair bir bilgi yer almadı. New York Times, söz konusu belgenin İsrail tarafından "yıllar içinde elde edilen saldırı planlarının arasında yer aldığını" yazmakla yetindi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar