Ermenistan Başbakanı'nın istifası için kilise liderliğinde protesto: Genel grev çağrısı üzerine polis 88 kişiyi gözaltına aldı

Ermenistan Başbakanı'nın istifası için kilise liderliğinde protesto: Genel grev çağrısı üzerine polis 88 kişiyi gözaltına aldı
Erivan'da 9 Mayıs'tan beri miting düzenleyen Başpiskopos Bagrat Galstanyan'ın bugün için genel grev çağrısı üzerine protestocular barikatlarla yolları kapattı. Polis müdahalesinde çok sayıda gözaltı yapıldı.

Artı Gerçek - Azerbaycan'la barış anlaşması hedefiyle sınırı yeniden çizerken nüfus bulunmayan 4 köyü iade kararı veren Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'a yönelik protestolar hız kesmeden devam ederken yine onlarca kişi gözaltına alındı.

Azerbaycan'a verilecek 4 köyün bulunduğu sınır bölgesi Tavuş'ta günlerce süren protestoların ardından Başpiskopos Bagrat Galstanyan'ın liderliğinde 4 Mayıs'ta yürüyüşe geçen Vatan için Tavuş hareketi, 160 km kat ederek 9 Mayıs'ta başkent Erivan'a ulaşmasından beri Paşinyan'ın istifası talebiyle mitingler düzenliyor.

Ermeni Apostolik Kilisesi Tavuş Piskoposluğu'nun Başpiskoposu Bagrat Galstanyan'ın bugünkü miting çağrısının ardından, sivil itaatsizlik eylemleri kapsamında Erivan'da yollar kapatıldı. Protestoculara müdahale eden çok sayıda polis, Interfaks ajansına göre 88 kişiyi gözaltına aldı.

PROTESTOCULARA 'FELÇ EDİN' TALİMATI

Galstanyan, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlediği mitinglerin dünkü ayağında, bu sabah saat 8'den itibaren işçilerin greve gitmesi, derslerin topyekun boykot edilmesi, Erivan ile Ermenistan'ın çeşitli bölgelerinin "felç edilmesi" çağrısında bulundu.

'DEVİRME SÜRECİ BAŞLATINCA DAHA DA KALABALIKLAŞACAĞIZ'

Protestoları destekleyen grup ve örgütleri ziyaret edeceğini söyleyen başpiskopos, kendilerine destek olmak isteyenleri gelip kayıt olmaya ve gönüllü çalışmalara katılmaya çağırarak şöyle konuştu:

"Bugünlerde pek çok insan bize katıldı. Eminim ki, Paşinyan'a yönelik güvensizlik oylaması süreciyle ilgili planlarımız somutlaştığında, burada birkaç yüz bin kişi olacağız."

SON YILLARIN EN BÜYÜK PROTESTO DALGASI

Vatan için Tavuş hareketinin Erivan'da düzenlediği mitingler on binlerin katılımıyla Ermenistan'da son yılların en büyük protesto dalgasına dönüştü. (Reuters, Armenia News, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar