Ermenistan gönüllü kadınları da askere alacak

Ermenistan gönüllü kadınları da askere alacak
Ermenistan Ulusal Meclisi, gönüllü olan kadınların da askere alınmasına izin veren yasa tasarısını onayladı. Tasarıya göre, altı ay boyunca silah altına alınacak kadınlara terhislerinde 1 milyon dram (yaklaşık 62 bin Türk Lirası) ödeme yapılacak.

Artı Gerçek - Ermenistan'da kadınların gönüllülük esasına dayalı askerlik yapmasına imkan sağlayan yasa Ulusal Meclis'te onaylandı.

Ermenistan resmi haber ajansı Armenpress'in haberine göre, 'Askerlik Hizmeti ve Askerin Statüsü Hakkında' adlı kanununda, kadınların gönüllü askerlik yapmasına yönelik değişiklik yapılmasını öngören tasarı oy çokluğuyla kabul edildi.

KADINLARIN ASKERLİK SÜRESİ ALTI AY OLACAK

Ermenistan Savunma Bakanı Suren Papikyan yaptığı açıklamada, "Kadın vatandaşlar için gönüllülük esasına dayalı askerlik sistemi getirildi. 18-27 yaş aralığında bulunan Ermenistan Cumhuriyeti vatandaşları başvuru yapabilecek, bunların askerlik süresi altı ay olacak. Askere alınan kadın askerler, kura çekmeden bir eğitim birliğine atanacak ve askerlik hizmetini o birlikte tamamlayacak. Bu amaçla sözleşmeli askerlik yapan kadınlarca yönetilecek özel bir kadın taburu oluşturma süreci devam etmektedir" ifadelerini kullandı.

GÖNÜLLÜ KADIN ASKERLERE TERHİSTE 1 MİLYON DRAM ÖDEME YAPILACAK

Askerlik hizmeti yapmak isteyen kadınlar, celp dönemi öncesinde belirlenen sürelerde dilekçe vermeleri halinde bir sonraki dönemde askere alınacak. Yasa uyarınca 6 ay askerlik hizmetini tamamlayan kadınlara terhislerinde 1 milyon dram (yaklaşık 62 bin Türk lirası) ücret ödenecek. Sağlık veya benzeri sebeplerle bu süreyi tamamlayamayanlara ise görev yaptığı süreyle orantılı ödeme yapılacak. Yasanın, Ermenistan Cumhurbaşkanı'nın onaylamasının ardından yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Ermenistan'da 18-27 yaş arasındaki erkekler, iki yıl askerlik yapmakla yükümlü. Ermenistan'da her yıl yaz ve kış dönemi olmak üzere iki defa asker alımı yapılıyor. (AA)

Öne Çıkanlar