Türkiye ile diyaloğun başlaması için Şam'ın ilk şartını Esad’a yakın isim açıkladı

Türkiye ile diyaloğun başlaması için Şam'ın ilk şartını Esad’a yakın isim açıkladı
Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Ağustos 2022 01:46
A+ A-
Esad'a yakınlığı ile tanınan Suriyeli eski milletvekili Şerif eş-Şehade, 'Türkiye gökyüzünden inmiş bir ilah değil, işgalcidir... Çıkarsa o zaman diyalog olur' dedi.

Suriye’de Devlet Başkanı Beşar Esad’a yakınlığıyla bilinen Suriye Halk Meclisi eski milletvekili Şerif eş-Şehade, iki ülke arasında yeniden diyalog kurulabileceği yönünde Ankara'dan yapılan açıklamaları değerlendirdi.

Rudaw’a konuşan Şehade, Ankara ile Şam yönetimleri arasında diplomatik görüşmelerin başlamasından önce zemin hazırlanması gerektiğini vurgularken, Suriye yönetiminin tek şartı olduğunu söyledi.Şerif eş-Şehade

‘DİYALOG İÇİN İLK ŞARTIMIZ…’

Diyalog için ilk şartın Türkiye kuvvetlerinin Suriye'den çıkması olduğunu belirten Şehade şöyle konuştu: 

"Türkiye bir an evvel Suriye topraklarının tamamından çıkmalıdır. Bu diyalog yolu açılabilmesi için çok önemli bir adımdır. Türkiye gökyüzünden inmiş bir ilah değil, işgalcidir. Çıkmaz ise Suriye halkı onlara karşı savaşacaktır. Fakat çıkarsa o zaman diyalog olur. Bu nedenle diyalog için yol açılmalıdır. Bunun ilk adımı da Türk kuvvetlerinin İdlib’den, Suriye’nin diğer bölgelerinin tamamından çekilmesidir."   

‘ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE BAZI GÖRÜŞMELER OLACAK’

Şehade, iki taraf arasında hali hazırda görüşmelerin olup olmadığı sorusuna ise, iki taraf arasında, Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasındaki Belgrad’daki “Bağlantısızlar Toplantısı’nda yapılan görüşmenin dışında herhangi bir görüşme olmadığını belirtti. "Şu ana kadar sadece karşılıklı açıklamalar var ve henüz bir görüşmeye dönüşmüş değil. Önümüzdeki dönemde bazı siyasi görüşmelerin olacağını ve bunun da bir çok açıdan olumlu sonuçlar doğuracağını tahmin ediyorum.” dedi.

Şehade, bu görüşmelerin ne zaman gerçekleşeceği ile ilgili olarak ise “Bildiğiniz gibi bunun için öncelikle bir takım hazırlıklar yapılmalı. Ölümcül hatalara düşmemek açısından araştırmaya ve bazı açılımlara ihtiyaç var. Ardından siyasi sürece geçiş yapabilmek ve iki arasındaki sorunların çözümüne yol açabilmek için bir kaç ay gibi bir süreye ihtiyaç olacak.” dedi.

'IŞİD, EL NUSRA VE BÜTÜN RADİKAL GRUPLAR TERÖRÜN PARÇASI'

Sehade, Türkiye'nin olası Suriye harekatı konusunda da değerlendirmelerde bulundu. "Hepimizin de duyduğu gibi Türk yetkililer sürekli teröre karşı mücadeleye vurgu yapıyor" diyen Suriyeli eski vekil, "Erdoğan son günlerde yaptığı bir açıklamada, Suriye ve Türkiye’ye karşı planlar olduğunu ve bu planın aktörlerinin de ABD, koalisyon güçleri ve Demokratik Suriye Güçleri olduğunu söyledi. Biz de bölgede terör olduğunu biliyoruz. IŞİD, Nusra Cephesi ve bütün radikal gruplar da bu terörün birer parçasıdır" ifadelerini kullandı.