Esad, Moskova'da Ukrayna savaşına tam destek verdi

Esad, Moskova'da Ukrayna savaşına tam destek verdi
Rusya Devlet Başkanı Putin, Kremlin’de Suriyeli mevkidaşı Esad ile bir araya geldi. Görüşmede Esad "Yeni ve eski Nazilere karşı yürütülen Ukrayna operasyonunu destekliyoruz" ifadelerini kullandı. İki lider Türkiye-Suriye yakınlaşmasını da görüşecek.

Artı Gerçek - Rusya Devlet Başkanı Putin görüşmeleri sırasında, Suriye Devlet Başkanı Esad ile ‘sürekli iletişim hâlinde olduklarını ve ülkeleri arasındaki ilişkilerin gelişmekte olduğunu’ belirtti.

Sputnik'in haberine göre Putin, Maraş merkezli depremlerin Suriye’de neden olduğu yıkımın ülkedeki insani durumu kötüleştirdiğini, ancak Rusya’nın depremin yol açtığı durumu iyileştirmek için Suriye’ye ‘mümkün olan her şekilde yardım edeceğini’ kaydetti. Rusya ile Suriye arasındaki ticaret hacminde artış gözlemlediklerini ve geçen sene bu artışın yüzde 7 oranında olduğunu da söyleyen Rusya Devlet Başkanı ayrıca, Suriye’de uluslararası terörizme karşı çok önemli çabalar ortaya koyduklarını belirtti.

ESAD: UKRAYNA OPERASYONUNU DESTEKLİYORUZ

Kremlin’deki görüşmelerinin basına açık kısmında Esad ise Rusya’nın Ukrayna’da sürdürdüğü "özel askeri operasyonu" desteklediğini kaydetti. Suriye Devlet Başkanı “Ukrayna’da özel askeri operasyonun başlamasından bu yana buraya (Moskova) gerçekleştirdiğim ilk ziyaret olması sebebiyle, yeni ve eski Nazilere karşı yürütülen bu özel askeri operasyonu Suriye’nin desteklediğini yinelemek istiyorum. ‘Eski ve yeni Naziler’ diyorum çünkü (geçmişte) Batı nasıl eski Nazileri kendi topraklarında kabul etmişse, şimdi de onları destekliyor" ifadelerini kullandı

GÖRÜŞMELER KAPALI KAPILAR ARDINDA SÜRÜYOR

Putin ve Esad’ın basına açık gerçekleştirilen bu açıklamaların ardından Rusya-Suriye görüşmeleri Moskova’da kapalı kapılar ardından devam edecek. Taraflar arasındaki görüşmelerin birinci aşaması; savunma bakanları, dışişleri bakanları ve maliye bakanlarının yer alacağı heyetlrr arası görüşmelerden oluşacak. Söz konusu görüşmeleri takiben, Putin ve Esad’ın bire bir görüşmesi gerçekleşecek. Liderlerin bugünkü görüşmeleri sırasında ele alınacak konulardan biri, Suriye-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesi olacak. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar