Escobar'ın su aygırları 3.5 milyon dolara barınaklara nakledilecek

Escobar'ın su aygırları 3.5 milyon dolara barınaklara nakledilecek
Yayınlanma:
A+ A-
Medellin Karteli'nin lideri Pablo Escobar'ın su aygırları Kolombiya hükümetinin başına dert oldu. Hükümet aşırı üreyen ve ekosistemi tehlikeye atan su aygırlarının 70'ini barınaklara nakletmeye karar verdi. Operasyonun maliyeti 3.5 milyon dolar olacak.

Artı Gerçek - Güney Amerika ülkesi Kolombiya, dünyanın en büyük uyuşturucu kartellerinden Medellín Karteli'nin lideri Pablo Escobar'ın 80'li yılların sonunda Afrika'dan ülkeye getirttiği su aygırlarını nakletme kararı aldı. Hayvanların nakledileceği koruma alanlarından biri olan Ostok Koruma Alanı'nın sahibi Ernesto Zazueta, "Escobar'a ait 70 su aygırını denizaşırı barınaklara nakletmenin maliyetinin 3.5 milyon dolar (66 milyon 500 bin Türk Lirası) olacağını" açıkladı.

Su aygırlarının, Escobar'ın 1993'teki ölümünden sonra bulundukları bölgeden kaçtığı biliniyordu. Hayvanlar, daha sonra artan su aygırı nüfusunu kontrol altında tutmakta zorlanan yetkililer tarafından Antioquia bölgesinde bulunan bataklıklara bırakılmışlardı.

KISIRLAŞTIRMA PROGRAMI İŞE YARAMAYINCA NAKİL KARARI ALINDI

Yetkililer, su aygırlarından 10'unun kuzey Meksika'daki Ostok Koruma Alanı'na, 60'ının ise Hindistan'da ismi açıklanmayan bir tesise gönderileceğini duyurdu. Antioquia bölge valisi, hayvanları yemlerle birlikte kafeslere çekmeyi planladıklarını ve yeni evlerine gitmeden önce burada tutulacaklarını söyledi. 2009'da itlaf etmeye çalışılan hayvanların sansürsüz fotoğraflarının yayınlanması kamuoyunda tepki yaratınca, itlaf durdurulmuştu. Yürürlüğe konan kısırlaştırma programı da, hayvanların hızlı üremesi sebebiyle etkisiz kalmıştı.

DÖRT SU AYGIRI 30 YILDA 130 BİREYLİK KOLONİ OLUŞTURDU

Escobar'ın arazisinden kaçan dört su aygırı bugün yaklaşık 130 bireyden oluşan bir koloniye yol açtı. Afrika dışındaki en büyük nüfus olarak kayıtlara geçen bu sayı, doğal yırtıcıların olmadığı bir ortamda eğer kontrol altına alınmazsa 2034'te su aygırlarının sayısının 1400'e ulaşması bekleniyor. Bölgede yapılan çalışmalar, su aygırlarının dünyanın biyolojik çeşitliliği en fazla olan ülkelerinden biri olan Kolombiya'nın en büyük nehri Magdalena'daki ekosisteme zarar verdiğini ortaya koydu. Çalışmalar sonucunda her gece yaklaşık 40 kg ot yiyen bir su aygırının dışkısının suyu zehirlediği ve nehirdeki biyoçeşitliliğe zarar verdiği tespit edildi. Kolombiya Çevre Bakanlığı geçen yıl su aygırlarını 'istilacı' tür ilan etmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar