Volodomir Zelenskiy'nin danışmanı Rasmussen'den iddia: Bazı Doğu Avrupa ülkeleri Ukrayna'ya asker gönderebilir

Volodomir Zelenskiy'nin danışmanı Rasmussen'den iddia: Bazı Doğu Avrupa ülkeleri Ukrayna'ya asker gönderebilir
Yayınlanma:
A+ A-
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'nin danışmanı Rasmussen NATO'dan 'Ukrayna'ya güvenlik garantisi' kararı çıkmaması hâlinde bazı Doğu Avrupa ülkelerinin Ukrayna'ya asker gönderebileceğini söyledi. Rasmussen, "Polonya'nın çok istekli olduğunu" dile getirdi.

Artı Gerçek - Eski NATO Genel Sekreteri ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin danışmanı Anders Fogh Rasmussen'den Ukrayna'da devam eden savaşın gidişatını değiştirebilecek nitelikte bir açıklama geldi. Rasmussen, 11-12 Temmuz'da yapılacak Vilnius Zirvesi'nde İttifak'ın Ukrayna'ya güvenlik garantileri vermemesi halinde bazı Doğu Avrupa ülkelerinin asker göndermeye hazır olduğunu söyledi.

'POLONYA'NIN ÇOK İSTEKLİ OLDUĞUNU BİLİYORUZ'

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin danışmanı olan Rasmussen, Vilnius Zirvesi öncesi gerçekleştirdiği Avrupa ve ABD turu kapsamında yaptığı açıklamada "NATO, Ukrayna için net bir yol üzerinde anlaşamazsa bazı ülkelerin kendi başına harekete geçme olasılığı açık. Polonya'nın Ukrayna'ya somut yardım sağlama konusunda çok istekli olduğunu biliyoruz" dedi. Rasmussen, "Bence Polonyalılar, Ukrayna, Vilnius'ta hiçbir şey alamazsa içeri girmeyi ve gönüllülerden oluşan bir koalisyon kurmayı ciddi olarak düşünür. Polonya'nın bu bağlamda ulusal bazda daha da güçlü bir şekilde angaje olması ve belki de karada birlik olasılığı da dahil olmak üzere Baltık ülkelerinin de onu takip etmesi olasılığını göz ardı etmem." ifadelerini kullandı.

'BU YIL OLMASA DA GELECEK YIL UKRAYNA'YA NATO'YA KATILIM DAVETİ YAPILABİLİR'

Vilnius'ta Ukrayna'ya NATO'ya katılım daveti sağlanamasa bile bunun gelecek yıl yapılabileceğini dile getiren Rasmussen, "Bundan daha azı Ukrayna için hayal kırıklığı olur" dedi. Eski Genel Sekreter, savaş bitene kadar Ukrayna'ya NATO üyeliğine giden bir yol sunulamayacağı fikrini, bunun "Putin'e veto hakkı sağlamak anlamına geleceğini" söyleyerek reddetti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, birçok kez Ukrayna'nın savaş sürerken NATO üyesi olamayacağını ifade etmişti. Bulgaristan, Çekya, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Polonya, Romanya ve Slovakya, 6 Haziran'da NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in katılımıyla düzenledikleri Bükreş Dokuzlusu (B9) toplantısında Ukrayna'ya güçlü destek mesajı vermişti. (AA)

Öne Çıkanlar