Fidan: Türkiye BRICS'e katılmak istiyor, Rusya: Memnuniyetle karşılıyoruz

Fidan: Türkiye BRICS'e katılmak istiyor, Rusya: Memnuniyetle karşılıyoruz
Çin'i ziyaret eden Fidan Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'nın baş harflerinin birleşmesiyle BRICS adını alan örgüte Türkiye'nin katılmak istediğini duyurdu. Dışişleri Bakanı, Küresel Güney'in örgütünden 'AB'ye iyi alternatif' diye söz etti.

Artı Gerçek - Kolektif Batı hegemonyasından kaçanların toplandığı en gözde örgüt olan BRICS'le ilgili Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'dan açıklama geldi. Çin'i ziyaret eden Fidan, Türkiye'nin BRICS'e katılmak istediğini ve bu organizasyonun AB'ye karşı iyi bir alternatif olabileceğini söyledi.

'GELECEK HAFTA RUSYA'DAKİ BRICS TOPLANTISINA KATILACAĞIM'

AB ile Gümrük Birliği anlaşması bulunan Türkiye'nin BRICS gibi farklı platformlarda çeşitli ortaklarla yeni işbirliği fırsatlarını aramaya devam ettiğini belirten Fidan, gelecek hafta Rusya'da düzenlenmesi planlanan BRICS toplantısına katılacağını duyurdu. Asya'nın yanısıra Afrika'da da işbirliği ve çok taraflılığı desteklediklerini sözlerine ekledi.

ÇİNLİ KAYNAKLARA GÖRE 'ELBETTE BRICS ÜYELİĞİ İSTİYORUZ' DEDİ

Çin'in başkenti Pekin'de Türkiye-Çin Dışişleri Bakanları Hakan Fidan ile Vang Yi, görüşme gerçekleştirip ortak basın toplantısı düzenledi. Fidan Pekin ziyareti kapsamında Çin ve Küreselleşme Merkezi adlı düşünce kuruluşunda Değişen Dünya Düzeninde Türkiye-Çin İlişkileri hakkında yaptığı konuşmada, BRICS açıklamasını yaptı. Bununla ilgili haberlerde Çinli kaynaklar, Türkiye Dışişleri Bakanı'nın "Elbette BRICS üyesi olmak istiyoruz. Bu yıl işlerin nasıl gideceğini göreceğiz" dediğini aktardı.

KREMLİN: ÖRGÜTÜN GELECEK ZİRVESİNİN GÜNDEMİNDE OLACAK

Fidan'ın açıklamasını Rusya memnuniyetle karşıladı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye'nin BRICS ülkelerinin bir parçası olma isteğinden Rusya'nın memnuniyetini açıklayarak, konunun örgütün gelecek zirvesinin gündeminde olacağını söyledi.

'YOĞUN İLGİYE YETİŞEMİYORUZ'

Peskov, çeşitli devletlerden BRICS'e ilginin arttığını, ancak grubun ilgilenen tüm ülkeleri tamamen tatmin etmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Kremlin Sözcüsü, "BRICS, ilgi gösteren tüm devletlerle temasları sürdürmekten yana. Bunun için çeşitli formatlar üzerinde çalışılıyor. Bu, zaman gerektiren bir süreç, ancak bu kadar yoğun ilgiyi memnuniyetle karşılıyoruz" diye konuştu.

DEDOLARİZASYONUN ÖN CEPHESİNDE

2009'da Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'in kurduğu 2010'da Güney Arfika'nın katıldığı BRICS, Küresel Güney'in ABD'nin kendi çıkarları uyarınca çıkardığı yaptırımları tüm dünyaya dayatması ve doları silah gibi kullanmasına karşı dolarsızlaşma (dedolarizasyon) çabalarının önemli platformlarından biri haline geldi.

Gelişmekte olan ülkelerden üyelik başvurusunun yağdığı BRICS'e Ocak 2024'te İran, Mısır, Etiyopya ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dahil oldu. Suudi Arabistan, planlandığı gibi 2024 yılı başında BRICS'e katılmadı, ancak hâlâ üyeliği düşündüğünü duyurdu. (CGTN, Sputnik, Reuters, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar