Filipinler için ikinci Oslo süreci: Barış görüşmeleri yeniden başlıyor

Filipinler için ikinci Oslo süreci: Barış görüşmeleri yeniden başlıyor
Filipinler'de komünist gerillalar ile hükümet, altı yıl sonra yeniden masaya oturuyor. Arabulucu Norveç, tarafların 23 Kasım günü Oslo Belediye Binası'ndaki gizli törende mutabakat imzaladığını açıkladı. Törene bazı bakanlar da katıldı.

Artı Gerçek - Güney Asya ülkesi Filipinler'de Filipinler Komünist Partisi'nin askeri kanadı Yeni Halk Ordusu ile hükümet arasındaki barış görüşmeleri altı yıllık bir aranın ardından yeniden başlıyor. Norveç'in arabuluculuğunda yapılacak müzakerelerde, ülkede 40 binden fazla kişinin ölümüne yol açacak 50 yıllık savaşa son verilmesi, Yeni Halk Ordusu'nun silah bırakarak siyasi bir harekete dönüşmesi öngörülüyor. Açıklama, geçen hafta çıkarlan geniş çaplı aftan sonra geldi.

İLK DUYURUYU ARABULUCU NORVEÇ YAPTI

Taraflar arasında yaklaşık 20 yıldır arabuluculuk yapan Norveç, iki taraftan üst düzey heyetlerin geçen hafta kilit önemdeki engellerin aşılmasını hedefleyen "ortak bir barış vizyonu" üzerinde uzlaştığını duyurdu. Açıklamada, müzakerelerin başarılı olması halinde komünist gerillaların silah bırakacağı ve siyasi bir harekete dönüşeceği vurgulandı.

OSLO: SÜRECİN ÇÖKMESİ SONRASI TEMASLARIMIZI KORUDUK

Norveç Dışişleri Bakanlığı sürece ilişkin bilgilendirmesinde, taraflar arasındaki barış müzakerelerinin altı yıl önce çökmesi sonrasında temaslarını koparmadıklarını da belirtti. Açıklamaya göre, bu sayede başlatılan gizli görüşmeler, 23 Kasım günü Oslo Belediye Binası'nda gizli bir imza töreni ile mutabakat noktasına geldiği. İmza törenine, sürgündeki komünist liderlerin yanı sıra Filipinlerden bazı bakanlar da katıldı.

Gizli görüşmelerin, Filipinler Komünist Partisi'nin kurucusu Jose Maria Sison'un sürgünde yaşadığı Hollanda'da geçen aralık ayında 83 yaşında ölmesinden önce başladığı da belirtildi.

'DERİN SOSYOEKONOMİK VE SİYASİ SORUNLAR ELE ALINACAK'

Yeni Halk Ordusu ile hükümetten yapılan ortak açıklamada da, "Taraflar, silahlı ihtilafın ilkeli ve barışçıl bir biçimde çözülmesi üzerinde mutabık kaldı" denildi. Açıklamada, barış görüşmelerinin "derin kökleri bulunan sosyoekonomik ve siyasi sorunları" ele alacağı belirtildi.

'TERÖR LİSTESİNDEN ÇIKARILACAK'

Hükümetin barış sürecindeki danışmanlarından Carlito Galvez ise başkent Manila'da düzenlediği basın toplantısında, Komünist Parti'nin ve bağlantılı grupların hükümetin terör listesinden çıkarılmasının da görüşme konularından biri olduğunu söyledi.

GENELKURMAY BAŞKANI'NDAN YEŞİL IŞIK

Filipinler Genelkurmay Başkanı General Romeo Brawner ise henüz ateşkes ilan edilmediğini ve "isyancılara karşı operasyonların" süreceğini açıklamakla beraber, sürece yeşil ışık yaktı. Brawner, nihai bir barış anlaşması sayesinde ordunun iç çatışmalar yerine ülkenin savunulmasına ve dış sorunlara odaklanabileceğini belirtti.

GEÇEN HAFTA AF ÇIKARILMIŞTI

Filipinler'deki barış görüşmeleri, eski devlet başkanı Rodrigo Duterte tarafından sert bir şekilde sonlandırılmış, Duterte'nin sonradan masaya yeniden oturma girişimleri ise sonuç vermemişti. 2022'de görevi bırakan Duterte'nin halefi Ferdinand Marcos Jr. ise geçen hafta dikkat çekici bir affa imza atmıştı. Aralarında komünist hareketin eski üyelerinin de bulunduğu çok ayıda ismin, "siyasi inançları doğrultusunda işlediği" suçların affedildiği açıklanmıştı. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar