Filistin Yönetimi'nin resmi ajansı WAFA: İsrail Refah’a saldırdı, 100’den fazla kişi öldü

Filistin Yönetimi'nin resmi ajansı WAFA: İsrail Refah’a saldırdı, 100’den fazla kişi öldü
Filistin resmi haber ajansı WAFA, İsrail'in Gazze'nin en güneyindeki Refah'ta 100'den fazla kişiyi öldürdüğünü duyurdu. Gazze'deki sağlık bakanlığı, ölü sayısını en az 67 olarak açıkladı. İsrail ise Refah'ta tutulan iki rehinenin kurtarıldığını ilan etti.

Artı Gerçek - İsrail’in Gazze'de on binlerce Filistinliyi 'güvenli bölge' olduğu iddiasıyla sürdüğü sınır kenti Refah'a düzenlediği saldırılarıda 100’den fazla kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin yaralandığı belirtildi. Öte yandan İsrail ordusu, 7 Ekim'de Hamas tarafından kaçırılan ve Refah'ta tutulan iki İsrailli rehinenin kurtarıldığını açıkladı.

WAFA: EN AZ 100 ÖLÜ VAR

Filistin Yönetimi'nin resmi ajansı WAFA'ya konuşan hastane yetkilileri, İsrail’in Mısır sınırındaki Refah'a düzenlediği saldırılarda 100’den fazla kişinin öldürüldüğünü, yaralanan yüzlerce kişinin hastanelere ulaştığını belirtti.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı ise ölü sayısının en az 67 olduğunu açıkladı. Filistin Kızılayı da İsrail saldırılarının Refah şehir merkezinde yoğunlaştığını ve saldırılarda sivillerin evlerinin de hedef alındığını duyurdu. Kuveyt Hastanesi Müdürü Suhayb el-Hıms ise hastanenin çok tehlikeli durumdaki yaralılarla dolu olduğunu, yeterli ilaç ve serum bulunmadığını ifade etti.

Yerel kaynaklar, savaş uçaklarının, yoğun topçu atışı ve savaş gemilerinin denizden yoğun ateşiyle eş zamanlı olarak yaklaşık 40 hava saldırısı düzenlediğini, özellikle yerinden edilmiş kişilerin barındığı çok sayıda evi ve camiyi hedef aldığını kaydetti.

İSRAİL ORDUSU: REFAH'TA TUTULAN İKİ İSRAİLLİ OPERASYONLA KURTARILDI

Öte yandan İsrail Ordusu da Refah'taki iki rehinenin kurtarıldığını duyurdu. Ordu sözcüsü Avichay Adraee, X sosyal paylaşım platformundan yaptığı yazılı açıklamada, İsrail güçlerinin dün gece, 7 Ekim'de Hamas tarafından kaçırılan ve Refah'ta tutulan 70 yaşındaki Louis Hurr ve 60 yaşındaki Fernando Marman için gerçekleştirdikleri kurtarma operasyonunu başarıyla tamamladıklarını ifade etti.

Adraee, İsrail güçlerinin Refah'ta iki İsraillinin alıkonulduğu binada oldukça karmaşık bir operasyon gerçekleştirdiği ve esirlerin kurtarıldığı operasyonda Filistinli direniş güçleriyle çatışmalar çıktığını aktardı. (AA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar