Filistin Yönetimi'nden çağrı: İsrail'i Gazze'de ateşkes ilan etmeye zorlayın

Filistin Yönetimi'nden çağrı:  İsrail'i Gazze'de ateşkes ilan etmeye zorlayın
Yayınlanma:
A+ A-
Filistin Yönetimi, dünya ülkelerine çağrıda bulunarak, İsrail'i ateşkes ilan etmeye zorlamasını istedi. Açıklamada BM’nin verdiği karara uymaması durumunda İsrail'in sorumlu tutulması için gerekli tüm tedbirlerin alınması ve yaptırım uygulanması istendi.

Artı Gerçek - İsrail'in Hamas saldırıları sonrasında ablukayı derinleştirerek havadan vurduğu, bugün de hem hava saldırılarını yoğunlaştırıp hem de kara baskınlarına hız vereceğini açıkladı. Filistin Yönetimi, dünya ülkelerinden İsrail’i BM verdiği “Gazze’de kalıcı insani ateşkes çağrısı" kararına uyması ve ateşkes ilan etmeye zorlanmasını istedi.

Filistin Yönetimi Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, yaptığı yazılı açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda alınan "Gazze’de kalıcı insani ateşkes çağrısı" kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. AA’nın aktardığı haberde Ebu Rudeyne, "120 ülkenin karar tasarısına onay vermesi, dünyanın, bu saldırılara, Filistin halkının tehcirine ve yeni bir Nakba'ya (Büyük Felaket) karşı olduğunu gösteriyor" ifadesini kullandı.

Ebu Rudeyne, çoğu ülkenin, Filistin’in, "İsrail işgalinin son bulması ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulması yoluyla kalıcı barışın tesis edilmesi" yönündeki pozisyonunu desteklediğini kaydetti.

Filistin Yönetimi Dışişleri sözcüsü ise açıklamasında, "dünya ülkelerinden, BM'de alınan karara bağlı kalarak İsrail'i, uluslararası hukukun getirdiği yükümlülüklerini yerine getirmeye ve saldırılar ile katliamlarına son vermeye zorlamasını" istedi.

Açıklamada, söz konusu karara uymaması durumunda, İsrail'in sorumlu tutulması için gerekli tüm tedbirlerin alınması ve yaptırım uygulanması istendi.

Ürdün tarafından ortaya koyulan ve Türkiye de dahil 50'ye yakın ülkenin eş sunucusu olduğu karar tasarısı dün, 193 üyeli BM Genel Kurulunun Özel Acil Filistin oturumunda oylanmıştı.

Karar, 45 "çekimser" ve 14 "hayır" oyuna karşı 120 oyla kabul edilmişti.(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar