Finlandiya'nın NATO üyeliğine dair teklif komisyonda kabul edildi

Finlandiya'nın NATO üyeliğine dair teklif komisyonda kabul edildi
Yayınlanma:
A+ A-
Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğine ilişkin kanun teklifi, TBMM Dışişleri Komisyonu'nda kabul edildi. Üyeliğin TBMM Genel Kurulu'nda da onaylanması gerekiyor.

Artı Gerçek - Türkiye'nin İsveç'in başvurusundan ayrı olarak ele alma kararı verdiği Finlandiya'nın NATO üyeliği konusunda kritik bir aşama kaydedildi. Finlandiya'nın NATO üyeliğine ilişkin kanun teklifi, TBMM Dışişleri Komisyonu'nda yapılan oturumda kabul edildi. Üyeliğin Ankara tarafından resmen kabul edilmesi için TBMM Genel Kurulu'nda da onaylanması gerekiyor.

Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen, bugün yaptığı açıklamada "NATO'ya katılım sürecimiz, en iyi senaryoda, haftalar içinde tamamlanabilir" demişti.

NE OLMUŞTU?

Rusya'nın Ukrayna'daki işgalinin ardından, İsveç ve Finlandiya yıllardır sürdürdükleri tarafsızlık politikasından vazgeçerek NATO'ya üyelik başvurusunda bulunmuştu. Başvurular, Macaristan ve Türkiye dışındaki tüm NATO üyelerinin parlamentolarında hızla onaylanmıştı.

Türkiye ise veto tehdidi savurarak, özellikle İsveç'ten bazı vatandaşlarının iadesi ve silah ambargolarının kaldırılması gibi taleplerde bulunmuştu. Üç ülke arasında, hazirandaki NATO zirvesinde üçlü bir mutabakat yapılarak müzakere süreci başlatılmıştı. Ancak Danimarkalı ırkçı siyasetçi Rasmus Paludan'ın Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği'nin önünde Kuran yakması sonrasında, İsveç'le zaten gerilim yaşanan müzakere süreci askıya alınmıştı.

Maraş depremlerinden sonra ise ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'ın da Türkiye ziyaretinde gündeme gelen üyelikler konusunda, Finlandiya'yı ayrı değerlendirme formülü netlik kazanmıştı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da, Finlandiyalı mevkidaşı Sauli Niinistö'nün geçen haftaki Ankara ziyaretinde bu üyeliğe yeşil ışık yaktıklarını, İsveç'i ayrı değerlendireceklerini açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar