Finlandiya'nın yeni cumhurbaşkanından ilk mesaj: 'NATO'nun karar verme süreçlerinin merkezinde yer almak istiyoruz'

Finlandiya'nın yeni cumhurbaşkanından ilk mesaj: 'NATO'nun karar verme süreçlerinin merkezinde yer almak istiyoruz'
Finlandiya'da NATO üyeliği sonrasında düzenlenen ilk cumhurbaşkanlığı seçimlerini, "Ukrayna'ya destek konusunda sınır tanımayacağını" söyleyen ve Amerikan nükleer silahlarına yeşil ışık yapan merkez sağcı Alexander Stubb az farkla kazandı.

Artı Gerçek - Rusya-Ukrayna savaşı sırasında tarafsızlıktan vazgeçerek NATO'ya üye olan Finlandiya, dış politika konusunda yürütme yetkisine sahip cumhurbaşkanını seçti. İkinci turda kazanan isim, Rusya'ya karşı nükleer silahların Finlandiya topraklarından geçirilmesine yeşil ışık yakan eski merkez sağcı başbakan Alexander Stubb oldu.

Stubb oyların yüzde 51,6'sını aldı. Kampanyasında Rusya'ya ilişkin söylemini sertleştirmek zorunda kalan Yeşiller Partili eski dışişleri bakanı Pekka Haavisto ise yüzde 48,4'te kaldı.

Finlandiya'da NATO üyeliğinden sonra düzenlenen ilk seçimler, hiçbir adayın yüzde 50'nin üzerinde oy alamaması nedeniyle ikinci tura kalmıştı. 28 Ocak'taki ilk turda Stubb oyların yüzde 27,2'sini alarak yarışı önde tamamlamış, Haavisto yüzde 25,8 oranında oy almıştı.

'RUSYA İLE SİYASİ İLİŞKİMİZ YOK'

Stubb, cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra düzenlediği ilk basın toplantısında da altı yıllık görev süresinde ne kadar NATO yanlısı olacağını gizlemedi. "NATO'nun karar verme süreçlerinin merkezinde yer almak istiyoruz" diyen Stubb, Rusya'yla "sınır muhafızları gibi pratik meselelerde ve diplomatik açıdan ilişkileri bulunduğunu ama siyasi bir ilişkilerinin olmadığını" söyledi.

'TRUMP HAKLI'

Basın toplantısında Stubb, ABD'nin eski başkanı ve Cumhuriyetçilerin bu seneki seçimlerde en güçlü başkan aday adayı olan Donald Trump'ın Avrupalı NATO müttefiklerine yönelttiği eleştirilere de değindi. Trump'ın NATO müttefiklerine gayrisafi yurt içi hasılalarının yüzde 2’si kadar savunma harcaması yapma vaatlerini yerine getirme çağrısı ve "Rusya'yı, fatura ödemeyen ülkelere saldırmaya teşvik edeceği" açıklamasını değerlendiren Stubb, "ABD'de seçim kampanyaları Finlandiya'daki seçimlerden çok farklı ve kullanılan söylem çok daha güçlü" diyerek ekledi: "Bu aşamada sakin kalmanın ve NATO üyeliğimizi inşa etmeye odaklanmanın en doğrusu olduğunu düşünüyorum."

NATO üyelerinin gayrisafi yurt içi hasılalarının yüzde 2’si kadar savunma harcaması yapması gerektiğini söylerken "Trump'ın haklı olduğunu" belirten Stubb, Finlandiya'nın savunma harcamalarının bu oranın üzerinde olduğunu belirtti.

DIŞ POLİTİKADAN SORUMLU OLACAK

Finlandiya'da cumhurbaşkanı, hükümetle yakın işbirliği içinde dış politika ve güvenlik politikalarını yürüten isim. Finlandiya ordusunun başkomutanı sıfatını taşıyan cumhurbaşkanı, ülkeyi NATO toplantılarında da temsil ediyor. Yeni seçilen Stubb isim, görevi, altışar yıllık iki döneminin sonuna gelen Sauli Niinisto'dan devralacak. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar