First Lady Olena Zelenska: ABD ve NATO Putin’i cesaretlendirdi

First Lady Olena Zelenska: ABD ve NATO Putin’i cesaretlendirdi
Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Nisan 2022 19:46
A+ A-
Ukrayna lideri Zelenski’nin eşi, First Lady Olena Zelenska Vogue’a konuştu: "Saldırganın eylemlerine sert bir cevap verin yoksa saldırgan hareket etmeye teşvik edilecektir.”

Ukrayna lideri Zelenski’nin eşi, Ukrayna First Lady’si Olena Zelenska Vogue dergisine konuştu. 24 Şubat’ta uyandığı savaş ortamını tarif ederek söze başlayan Zelenska, eşinin çoktan kalkıp takım elbisesini giymiş olduğunu anlatıyor. "Her zamanki gibi takım elbiseler içindeydi. Ama bu, onu uzun süreliğine takım elbiseyle gördüğüm son an oldu. Sonrasında hep üniformalar içindeydi."

Zelenski, eşine sadece "Başladı" diyebilmiş sadece. "Gerisi tam bir kaostu" diyor Olena Zelenska. "Panik yoktu ancak karmaşa yaşanıyordu. Eşim bana gerekli olabilecek evrakları toparlayıp hazırlanmamı söyledi."

Zelenska geçtiğimiz günlerde Fransız Le Parisien gazetesi için bir makale kaleme almış ve Ukrayna’daki savaştan kaçan mültecilere ve ailelere yardım eden AB üyesi ülkelerin liderlerine teşekkür etmişti. "Ukraynalılar ve çocuklarımız size müteşekkir ve yaptığınız yardımlar hiçbir zaman unutulmayacak."

 

 

‘PUTİN’İ VE ASKERLERİNİ CESARETLENDİRDİLER’

 

Zelenska Vogue’a yaptığı açıklamada uçuşa yasak hava sahası kararına yanaşmayan ABD ve NATO’ya sitem etti.

"Ukraynalılar mahvolmasın diye üstümüzdeki hava sahasını kapatmalarını istedik. Ancak NATO bunu Rusya ile doğrudan bir çatışma olarak değerlendirdi. O halde, şimdi daha fazla ölümden tek başına Rusya’nın sorumlu olduğunu söyleyebilir miyim?"

Zelenska, Batı’nın uçuşa yasak bölge uygulamayı reddetmesinin yalnızca Rusya’nın şiddet içeren savaş eylemlerini sürdürmesine izin vermekle kalmayıp, aslında Putin ve askerlerini cesaretlendirdiğinin de altını çizdi: "Saldırganın eylemlerine sert bir cevap verin yoksa saldırgan hareket etmeye teşvik edilecektir."

 

 

‘SAVAŞ BİZİ BİRLEŞTİRDİ’

İşgal altındaki Ukrayna’da yaşamayıysa şu sözlerle tarifliyor Zelenska: "Savaş, bizleri hemen birleştirdi. Bu da Rusya’nın en büyük hatasıydı: Hepimiz önce Ukraynalıyız, diğer her şey bundan sonra geliyor. Bizi bölmek, parçalamak, iç çatışmayı kışkırtmak istediler ama bunu Ukraynalılarla yapmak imkânsız. Birimiz işkence gördüğünde, tecavüze uğradığında ya da öldürüldüğünde, hepimizin işkence gördüğünü, tecavüze uğradığını ya da öldürüldüğünü hissederiz. Yurttaşlık bilincini hissetmek ve direnmek için propagandaya ihtiyacımız yok."