Fransa'da ertesi gün hapı ücretsiz olacak

Fransa'da ertesi gün hapı ücretsiz olacak
Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Eylül 2022 18:11
A+ A-
Fransa Sağlık Bakanı Braun ertesi gün hapının ücretsiz hale getirileceğini açıkladı. Bakan 'Kadınların doğum kontrolüne erişimde yaşadıkları zorluklara karşı mücadele etmeliyiz' dedi.

Fransa, ertesi gün hapına ulaşımı ücretsiz olarak sunacak ve anayasada kürtaj hakkını güvence altına alacak.

Times’ta yer alan habere göre, Sağlık Bakanı François Braun’un dünkü açıklaması, kürtajın neredeyse yasak olduğu Polonya ve kısıtlandığı Macaristan gibi muhafazakar AB ülkelerinin yanında "ileri bir adım" olarak görüldü.

Ertesi gün hapları çoğu Avrupa ülkesinde eczanelerde reçetesiz olarak mevcut, ancak 25 yaşın üzerindeki kadınlar bu haplar için para ödemek zorunda. Maliyetleri de 236-580 TL (13 ila 32 euro) arasında değişiyor.

Braun, hapların ocak ayından itibaren her yaş için ücretsiz olacağını "Kadınların doğum kontrolüne erişimde yaşadıkları zorluklara karşı mücadele etmeliyiz" diyen Sağlık Bakanı, ayrıca, Fransa’da 1975’te yasal hale getirilen kürtaj hakkının anayasaya dahil edilmesi yönündeki hamleleri desteklediğini de söyledi.

Fransız seçmenlerin yüzde 83’ü kürtaj hakkından yana.

Dünya Nüfus İncelemesi’ne göre, Fransa’da 15 ile 44 yaş arasındaki her 1000 kadından 16,9’u kürtaj yaptırmış. Bu, Avrupa genelinde 20.2 ile İsveç ve 17 ile İngiltere’nin ardından üçüncü en yüksek oran.