Fransa erken genel seçimi, ikinci turda son 43 yılın en yüksek öğle katılımı seviyesini gördü

Fransa erken genel seçimi, ikinci turda son 43 yılın en yüksek öğle katılımı seviyesini gördü
Fransa'nın siyasi manzarasını yeniden şekillendirecek seçimin ikinci turunda öğle saatlerinde yüzde 26.3 seviyesinde katılım gerçekleşti. Bunun 1981'den bu yana en yüksek öğle katılımı seviyesi olduğu belirtildi.

Artı Gerçek - İlk turundan "aşırı sağcı" Ulusal Birlik’in (RN) birinci çıktığı baskın genel seçimlerin ikinci turu için sandık başına giden Fransa'da yerel saatle öğle itibarıyla son 43 yılın en yüksek katılımı görüldü.

Katılımın öğle saatlerinde yüzde 26.3 seviyesinde gerçekleştiğini duyuran İçişleri Bakanlığı, 2022 genel seçiminin ikinci turundaki yüzde 18.99 katılıma göre büyük artış olduğunu belirtti.

Anket şirketleri Harris Interactive ve Ipsos, bunun 1981'den bu yana en yüksek öğle katılımı seviyesi olduğuna dikkat çekti.

İlk turdaki yüzde 66.7'lik katılım, 1997'den beri en yüksek katılım olmuştu.

KİME YARAYACAK?

Bunun Cumhurbaşkanlığını hedefleyen Marine Le Pen'in genel başkanlığını 28 yaşındaki Jordan Bardella'ya devrettiği RN'ye mi yoksa ikinci turda RN adayı karşısında kazanılabilecek seçim bölgelerinde birbiri için adaylarını çeken Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ittifakı ile Yeni Halk Cephesi isimli sol ittifakın çekmeye çalıştığı 'cumhuriyet setine' mi yarayacağı, merak konusu. (Reuters, France24, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar