Fransa: Gazze'deki gerilimden endişeliyiz

Fransa: Gazze'deki gerilimden endişeliyiz
Yayınlanma:
Güncelleme: 07 Ağustos 2022 13:17
A+ A-
Gazze'deki sivil ölümlerinden endişe duyduklarını açıklayan Fransa Dışişleri Bakanlığı, tüm taraflara itidal çağrısı yaptı, Filistin ve İsrail için ‘onurlu barış’ mesajı verdi.

Foto: AFP


Fransa Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in saldırısı altındaki Gazze'de yaşananlara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Bakanlık, Gazze’de yaşananlardan endişe duyduklarını bildirdi.

Açıklamada, Fransa'nın, Gazze'de devam eden gerilim karşısında endişe duyduğu ve Filistin tarafındaki sivil ölümlerin esefle karşılandığı vurgulandı.

İsrail'e yönelik roket atışlarının da kınandığı açıklamada, Fransa'nın İsrail'in güvenliğine olan bağlılığı ifade edildi.

Bakanlık, gerilimden sivil halkın etkilendiğine işaret ederek tüm taraflara itidal çağrısı yaptı.

Tüm taraflara sivillerin korunması ve uluslararası insani hukuka uyma yükümlükleri hatırlatılarak, açıklamada, Fransa'nın, hem Filistinlilerin hem de İsraillilerin barış, onur ve güven içinde yaşama hakkı olduğuna, kalıcı ve adil bir barış için siyasi iradenin gerekliliğine işaret edildi.

NE OLMUŞTU?

İsrail ordusu, İslami Cihad'a ait noktaları vurma gerekçesiyle abluka altındaki Gazze Şeridi'ne 5 Ağustos’ta saldırı başlatmıştı. Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında aralarında çocukların da olduğu 24 kişinin vefat ettiğini, 203 kişinin de yaralandığını açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ise Filistin’in talebi üzerine İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını görüşmek üzere 8 Ağustos Pazartesi günü toplanma kararı aldı.

İlgili Haberler