Fransa'da Le Pen hakkında seçim kampanyasını yasadışı finanse etme şüphesiyle önsoruşturma

Fransa'da Le Pen hakkında seçim kampanyasını yasadışı finanse etme şüphesiyle önsoruşturma
Fransa genel seçimlerinde "aşırı sağa" set çekme çabalarına karşın en güçlü parti konumuna gelen Ulusal Birlik'in kurucusu Le Pen'in 2022 seçim kampanyası hakkında yolsuzluk soruşturması açıldı.

Artı Gerçek - Fransa genel seçimlerini sol ittifak ve neoliberal ittifakın ardından üçüncü tamamla birlikte oy ve milletvekili sayısı bakımından en büyük parti konumuna gelen "aşırı sağcı" Ulusal Birlik'in (RN) 'ana lideri' Marine Le Pen hakkında seçim kampanyasını yasadışı finanse etme şüphesiyle önsoruşturma açıldı.

MACRON'A KAYBETTİĞİ SEÇİM

RN Genel Başkanlığını 28 yaşındaki Jordan Bardella'ya devreden ve 2027 seçimlerinde üçüncü kez cumhurbaşkanı aday olması beklenen Le Pen hakkındaki önsoruşturma, görevdeki Emmanuel Macron'a kaybettiği 2022 cumhurbaşkanlığı seçimine odaklandı.

GENEL SEÇİMLERE KOŞUT ÖNSORUŞTURMA

Paris Savcılığı, Ulusal Kampanya Hesapları ve Siyasi Finansman Komisyonu'nun (CNCCFP) 2023 raporunu yayımlaması sonrası 2 Temmuz'da soruşturmanın açıldığını söyledi. Adayların seçim harcamaları ve finansmanını inceleyen CNCCFP, her seçim sırasında adayların faturalarla desteklenen kampanya hesaplarını inceleyerek limitler dahilinde kalıp kalmadıklarını kontrol ediyor.

Önsoruşturmada zimmete para geçirme, sahtecilik, dolandırıcılık ve seçim kampanyasındaki bir adayın kredi kabul etmesi iddiaları incelenecek.

Daha önce Le Pen ile partisi, kampanya finansmanında yanlış işler yaptıkları iddialarını reddetmişti.

AB FONLARINI KÖTÜYE KULLANMA SUÇLAMASINDAN YARGILANACAK

Ayrıca "aşırı sağcı" lider, Avrupa Birliği (AB) fonlarının kötüye kullanılması suçlamasından bu yılın sonlarında 27 kişiyle birlikte yargılanacak.

RN'nin itiraz ettiği AB suçlaması, 2016'da Avrupa Parlamentosu (AP) asistanlarına ayrılan paranın parti personeline ödeme yapılmasında kullanılıp kullanılmadığını saptama amacıyla açılan soruşturmadan kaynaklanıyor. (Reuters, AA, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar