Fransa'da polis müdahalesiyle göstericinin parmağının koptuğu iddia edildi

Fransa'da polis müdahalesiyle göstericinin parmağının koptuğu iddia edildi
Yayınlanma:
A+ A-
Fransa'nın Rouen kentinde, emeklilik reformu karşıtı gösterilerde polisin müdahalesi sonucu bir kişinin parmağının koptuğu iddia edildi.

Artı Gerçek - Fransa'da emeklilik reformu karşıtları Paris, Lille, Rouen gibi kentlerde gösteriler devam ediyor.

Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) milletvekili Alma Dufour, Twitter'dan yaptığı açıklamada, Rouen'daki gösteride şimdiye kadar 7 kişinin yaralandığını belirtti.

Dufour, yaralananlar arasında plastik el bombası nedeniyle baş parmağı kopan bir göstericinin de bulunduğunu kaydetti.

Artan polis şiddetinin derhal durdurulması çağrısı yapan Dufour, "Bir kişi ölmeden, hükümet reformunu geri çekmeli" ifadesini kullandı.

Yerel basın, söz konusu göstericinin hangi koşullarda yaralandığının henüz bilinmediğini aktardı.

NE OLMUŞTU?

Hükümet, emeklilik yasasını Ulusal Meclis'te oylama yapmadan kabul edip yasalaştırmadan önce yasa tasarısına karşı protestolar, sendikalar tarafından düzenlenen mitinglerde büyük, barışçıl kalabalıklar toplamıştı. Ancak hükümetin geçen hafta parlamentoda oylama yapmama kararından bu yana, Paris'te ve başka yerlerde spontane protestolarda her gece polisle yaşanan arbede sırasında çöp kutuları ve barikatlar ateşe veriliyor. Eylemciler çarşamba günü Nice ve Toulouse şehirlerindeki tren istasyonlarını da kapattı. Bu, petrol depolarını, toplu taşımayı ve çöp toplamayı etkileyen sürekli grevlerin yanı sıra, dört yıl önceki "Sarı Yelekliler" isyanından bu yana Macron'un otoritesine karşı en ciddi meydan okumayı temsil ediyor. İşçi sendikaları yarın (23 Mart) ülke çapında bir grev ve gösteri günü daha ilan etmişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar