Fukuşima felaketinin 10. yılı: 'Nükleer enerjiden vazgeçin'

Fukuşima felaketinin 10. yılı: 'Nükleer enerjiden vazgeçin'
Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Mart 2021 15:10
A+ A-
2011'de Japonya'da meydana gelen 9 büyüklüğünde deprem ve ardından yaşanan tsunamide 16 bine yakın kişi hayatını kaybetmiş, 2 bin 500'den fazla kişi de kaybolmuştu.

Japonya'daki eski başbakanlardan Koizumi Juniçiro ile Kan Naoto, 2011'de Fukuşima'da yaşananlardan ders çıkararak, "nükleer güçten vazgeçilmesi" çağrısı yaptı.

Ülkenin kuzeydoğusunda Mart 2011'de meydana gelen depremin 10. yıl dönümü öncesinde Koizumi ile Kan, Dış Muhabirler Kulübü'nde (FCCJ) düzenledikleri basın toplantısında, nükleer gücün tehlikelerine dikkati çekti.

Japonya'nın Tohoku depremi ve Fukuşima nükleer santralinde meydana gelen sızıntıdan ders çıkarması gerektiğini kaydeden eski başbakanlar, nükleer güçten vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

Kan, Japonya Başbakanı Suga Yoşihide'nin "2050'ye kadar net 0 karbon hedefi" politikasını eleştirerek, bunun, 2011 sonrası işletilmesi askıya alınan ülke geneli nükleer reaktörlerin yeniden başlatılmasının "bahanesi" olacağını savundu.

Yenilenebilir enerjiye geçişin önünde en büyük engelin yapısal olduğunu kaydeden Kan, şirketler, hükümete bağlı ajanslar ile akademisyenlerin Japonya'yı "nükleer güç köyü yapma" hedeflerinin bu engelin temelinde yattığını söyledi.

Kan, "Yeni tesislerin pahalı olduğunu ve nükleer atığın düzgünce tahliye edilemeyeceğinin farkındalar. Ancak halihazırda yolun bu şekilde sürdürülmesini isteyen üçüncü taraflar var." dedi.

Koizumi, "Japonya, güneş enerjisi, hidrogüç ve rüzgar gücü gibi oldukça fazla doğal kaynağa sahip. Neden daha pahalı ve daha az güvenli bir şeyi kullanmalıyız ki?" sorusunu yöneltti.

FUKUŞİMA'DA NE OLMUŞTU?

11 Mart 2011'de Japonya'nın Tōhoku bölgesinde meydana gelen 9 büyüklüğünde deprem ve ardından meydana gelen tsunamide 16 bine yakın kişi hayatını kaybetmiş, 2 bin 500'den fazla kişi de kaybolmuştu. Deprem ve tsunaminin ardından bölgede bulunan Fukuşima Nükleer Santrali zarar görmüş ve nükleer sızıntı başlamıştı. Uzmanlar kazaları Çernobil felaketinden sonra en büyük ikinci nükleer kaza olarak tanımlarken, tüm reaktörlerde sorun yaşanması kazaları bugüne kadarki en karmaşık nükleer kaza haline getirdi. Kazada 2 kişi hayatını kaybederken 37'si fiziksel, 3'ü radyasyon patlaması sonucu 40 kişi yaralandı.  (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar