Gazze'de hastane hastane dolaşıp imdada yetişen tanınmış Filistinli doktor, 'İsrail işkencesinde' öldü

Gazze'de hastane hastane dolaşıp imdada yetişen tanınmış Filistinli doktor, 'İsrail işkencesinde' öldü
İsrail'in hapishanede öldüğünü doğruladığı Şifa Hastanesi Ortopedi Bölümü Başkanı Adnan Ahmed el Burş'la ilgili Filistinli esir örgütlerinin açıklamasında 'işkenceyle katledildi' denildi.

Artı Gerçek - İsrail'in Gazze Savaşı'nın önemli bir parçasını sağlık çalışanlarını esir alarak ya da öldürerek, hastaneleri yakıp yıkarak sağlık sistemini devredışı bırakmak oluştururken, önde gelen Filistinli doktorlardan, Şifa Hastanesi Ortopedi Bölümü Başkanı Adnan Ahmed el Burş'un "gözaltında işkence sonucu öldüğü" öğrenildi.

19 NİSAN'DA ÖLDÜĞÜ AÇIKLANAN ESİR

Filistinli esir dernekleri, 50 yaşındaki Dr. Ahmed Burş'un dört aydan uzun süre gözaltında tutulduktan sonra İsrail hapishanesinde öldüğünü söyledi. İsrail cezaevi hizmetleri kurumu, ulusal güvenlik nedeniyle gözaltına alınan ve Ofer Hapishanesi'nde ölen bir esir hakkında 19 Nisan'da yayımlanan açıklamanın Dr. Burş'la ilgili olduğunu doğruladı. Açıklamada ölüm nedeni hakkında bilgi verilmedi, soruşturulduğu belirtildi.

'KASITLI BİR KATLİAM'

Filistinli esir örgütlerinin ortak açıklamasında ise Dr. Burş'un ölümü "suikast" diye nitelenerek "Gazze'de esir alınanlara yönelik işkence ve işlenen suçlar nedeniyle öldü" denildi. Naaşının ailesine teslim edilmediğine, hâlâ İsrail'in elinde olduğuna dikkat çekilen açıklamada "Burş'un başına gelenlerin, işgalcilerin Şifa Hastanesi'ne saldırması ve sağlık personelini hedef alması, ardından hastaneyi yıkıp mezarlığa dönüştürmesi, yüzlerce kişiyi öldürüp kaçırması dahil Gazze'deki sağlık sistemini sistematik hedef alma çerçevesinde gerçekleştirdiği kasıtlı bir katliam olduğu" vurgulandı.

GAZZE ŞERİDİ'NDEKİ HASTANELERE YARDIMA GİDİYORDU

İsrail silahlı kuvvetleri tarafından birçok kez basılan Gazze'nin en büyük tıbbi tesisi olan Şifa Hastanesi'nin ortopedi bölümünü yöneten Dr. Burş, çok sayıda yaralı ve hastaya yetişmek için düzenli olarak Gazze Şeridi'ndeki farklı hastanelere gidiyordu. Gazze'nin kuzeyindeki Endonezya hastanesine düzenlenen İsrail bombardımanında yaralanan Dr. Burş, aralıkta İsrail tarafından gözaltına alındığında, geçici olarak kuzeydeki El Avada Hastanesi'nde çalışıyordu. El Avada'da Burş'un yanısıra çok sayıda sağlık çalışanı ve hasta da gözaltına alındı.

'HAYATINIZDA ONUN GİBİ BİRİYLE ÇOK NADİR KARŞILAŞIRSINIZ'

Meslektaşları merhum cerrahı "kahraman" diye anarak saygılarını dile getirdi. Şifa Hastanesi Direktörü Dr. Marvan Ebu Saada, onun ölüm haberini almanın "insan ruhu için dayanılmaz" olduğunu söyledi.

Dr. Süheyl Mater, Gazze'deki tüm hastanelerdeki her ortopedi bölümü için "emniyet valfi" olduğunu söyledi. Meslektaşını, çalışmaktan hiç yorulmayan, "herkes tarafından sevilen, gülümsemesi hiç solmayan" biri olarak tanımlayan Mater "Hayatınızda onun gibi biriyle çok nadir karşılaşırsınız, çünkü bu doktor tüm hayatı boyunca özveriyle çalıştı ve kendi hayatı pahasına muazzam çabalar gösterdi" dedi.

BİDEN YÖNETİMİNİN 'YÜREĞİ PARÇALANDI'

BM'nin Batı Şeria ve Gazze'deki İnsan Hakları Özel Raportörü Francesca Albanese, Dr. Burş'un ölümünün "herkesi olağanüstü alarma geçirmesi gerektiğini" söyleyerek uluslararası topluma Filistinlileri korumak için somut önlemler alma çağrısında bulundu.

Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre, "Bunları duymak yürek parçalayıcı" diyerek ABD Başkanı Joe Biden'ın Gazze'deki insani yardım çalışanlarını korumanın önemini İsrail ile görüştüğünü açıkladı.

7 AYDA 496 SAĞLIK ÇALIŞANI ÖLDÜRÜLDÜ

Hamas'ın Sağlık Bakanlığı, Dr. Burş'un ölümünün, 7 Ekim'den beri İsrail tarafından öldürülen sağlık çalışanlarının toplam sayısının 496'ya çıkması anlamına geldiğini duyurdu. Açıklamaya göre 1500 sağlık çalışanı yaralandı, 309 sağlık çalışanı esir alındı.

İsrail, uluslararası hukuk kapsamında korunması gereken sağlık tesislerine saldırmasını buralarda Hamas militanlarının saklandığı iddiasıyla gerekçelendirirken, Hamas suçlamayı reddediyor.

GAZZE SAVAŞI'NIN 211. GÜNÜ: 34 BİN 654 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ

Hamas'ın Sağlık Bakanlığı'na göre İsrail'in son 24 saatte Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 32 Filistinli daha öldürüldü, 41 Filistinli daha yaralandı. 7 Ekim'den beri öldürülen Filistinlilerin toplam sayısı 34 bin 654'e, yaralanan Filistinlilerin toplam sayısı 77 bin 908'e yükseldi. (BBC, MEE, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar