Gazze'de patlama: Beş kişi öldü

Yayınlanma:
A+ A-
Gazze Şeridi'nde dün meydana gelen patlamada beş Filistinli öldü, 25 kişi de yaralandı. İsrail ordusu Gazze- İsrail sınırında eylemcilerin İsrail güçlerine patlayıcı atmak isterken patlama olduğunu ileri sürdü.

Artı Gerçek - Filistinli yetkililer çarşamba günü İsrail-Gazze sınırında beş Filistinlinin bir patlama sonucu öldüğünü duyurdu. Düzinelerce Gazzeli genç dün İsrail'de cezaevlerinde tutulan Filistinlilere destek amacıyla sınır boyunca bir protesto gösterisi düzenledi. Filistinli gruplardan oluşan bir şemsiye grup, patlamanın bazı protestocuların miting sırasında kullanmayı planladıkları bir cihazdan kaynaklandığını ileri sürdü. Ölenlerden birinin bir Hamas yetkilisinin oğlu olduğu da açıklandı.

aa-20230913-32142852-32142833-gazze-sinirinda-gosteri.jpg

Gazzeli sağlık yetkililerinin yaptığı yazılı açıklamada ise patlama sonrasında Şifa Hastanesi'ne 5 kişinin cenazesinin ulaştığı, aralarında bazıları hayati tehlike taşıyan yaralıların sayısının ise 25 olduğu duyuruldu. İsrail ordusunun, göstericileri dağıtmak için yaptığı müdahale sırasında plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz bombası atması sonucu çok sayıda yaralanmanın meydana geldiği de açıklanmıştı.

aa-20230913-32143515-32143509-israil-askerlerince-vurularak-oldurulen-filistinliler-son-yolculuklarina-ugurlandi.jpg

İSRAİL ORDUSU: İSRAİL GÜÇLERİNE PATLAYICI MADDE ATMAYA ÇALIŞTILAR

Haaretz gazetesinin aktardığına göre İsrail ordusu (IDF) sözcüsü ise yüzlerce Filistinlinin Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki sınır çiti yakınlarında toplandığını ve "askerlere yönelik patlayıcı madde ve el bombası atma girişimlerinin tespit edildiğini" söyledi.

aa-20230913-32142852-32142844-gazze-sinirinda-gosteri.jpg

Açıklamada Filistinlilerin İsrail güçlerine patlayıcı madde fırlatmaya çalıştıkları ve patlayıcının Gazze toprakları içindeyken infilak ettiği iddia edildi. Olayda İsrail güçleri arasında herhangi bir kayıp yaşanmadığı da belirtildi.(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar