Gazzeliler bayrama aç girdi: Hamas lideri Haniye'nin üç oğlu ile torunları öldürüldü

Gazzeliler bayrama aç girdi: Hamas lideri Haniye'nin üç oğlu ile torunları öldürüldü
Gazze'de öldürülen Filistinlilerin toplam sayısı 33 bin 482'ye çıktı. İsrail saldırısında üç oğlu ile torunlarının öldürüldüğünü doğrulayan Haniye, "şehit olmalarından dolayı mutlu olduğunu" söyleyerek "Bütün Gazzeliler bedel ödedi, ben de ödedim" dedi.

Artı Gerçek - İsrail'in 7 Ekim'den beri saldırdığı Gazze Şeridi'ndeki Filistinliler ramazan gibi bayrama da katliam ve açlıkla girdi. Batı medyasının ulaştığı Gazzeliler, bu bayramda kutlayacak bir şeylerinin olmadığını söyledi.

BBC, 1.5 milyon Filistinlinin barındığı en güneydeki Refah'ta yaşayan 40 yaşındaki anne Elham'la konuştu. Elham'ın evi artık bir moloz yığınından ibaret; bombalamadan kurtulan ve ailesinin şu anda yaşadığı bir oda dışında.

'ÖLDÜRÜLEN ÇOCUKLAR İÇİN AĞLADIĞIMIZ ACI DOLU BİR GÜN'

Bayramı nasıl kutladığı sorulduğunda, Elham, "Bayramımız yok, yeni kıyafetlerimiz yok, kutlamaya benzer bir halimiz yok" diyerek ekledi:

"Ablamın çocukları da dahil olmak üzere savaşta şehit olan çocuklarımız için gözyaşlarıyla dolu çok acı bir gün."

Ramazanın ardından gelen bayramda Müslümanlar aileleriyle bir araya gelip büyük öğünler yerken, kıtlığın ortasında açlıktan ölümlerin baş gösterdiği Gazze'de durum çok farklı.

'ÇOCUKLARIMA PEYNİR EKMEK VERDİM, BANA BİR ŞEY KALMADI'

Erişilebilen kıt miktardaki yiyeceğe parasının yetmediğini söyleyen Elham, "Benim yiyecek bir şeyim yok. Çocuklarımın ekmeği ve peyniri var, ama benim hiçbir şeyim yok" dedi.

BİDEN ÇOCUK OYUNUNDAN SÖZ ETME HAFİFLİĞİNDE

ABD Başkanı Joe Biden ise İsrail'e silah sevkiyatlarını onaylarken Başbakan Benyamin Netanyahu'yu eleştirme geleneğini bayramda da devam ettirdi. Biden, Netanyahu'nun Gazze Savaşı'nın idaresinde "hata" yaptığını söyledi. Gazze'de öldürülen Filistinli sayısı 34 bine doğru ilerlerken, Demokrat Partili Başkan, Univision'a verdiği röportajda "Bence hata yapıyor. Onun yaklaşımına katılmıyorum" dedi. Biden İsrail'e "6-8 haftalık ateşkes, ülkeye giren tüm gıda ve ilaca tam erişim" çağrısı yapmakla yetindi.

SON 24 SAATTE 122 FİLİSTİNLİ DAHA ÖLDÜRÜLDÜ

Hamas'ın Sağlık Bakanlığı'na göre İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 122 Filistinli daha öldürüldü, 56 Filistinli daha yaralandı. İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda öldürülen Filistinlilerin toplam sayısı 33 bin 482'ye, yaralanan Filistinlilerin toplam sayısı 76 bin 49'a yükseldi.

HANİYE: ÇOCUKLARIMIN ŞEHİTLİĞİNDEN ONUR DUYARIM

Katar kanalı Al Jazeera'ya konuşan Hamas siyasi lideri İsmail Haniye, Gazze Şeridi'nin kuzeybatısındaki Şati Kampı'na yönelik İsrail saldırıları sırasında üç oğlu ile bazı torunlarının öldürüldüğünü doğruladı. AA'ya göre Haniye'nin Hazım, Emir ve Muhammed isimli üç oğluyla en az iki torunu öldürüldü.

Diğer Hamas siyasi liderleri gibi Katar'da yaşayan Haniye, "Onların şehitlik şerefini bize bahşettiği için Allah'a şükrediyorum" dedi.

'AİLEMDEN 60 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ'

Haniye "Bütün Gazzeliler bedel ödedi, ben de ödedim" diyerek ailesinden yaklaşık 60 kişinin öldürüldüğünü aktardı.

'TALEPLERİMİZDEN GERİ ADIM ATMAYIZ'

Filistinlilerin yanısıra dünya kamuoyunun da İsrail-Hamas ateşkes anlaşması umduğu sırada gelen saldırının Filistin Direnişi'nin taleplerinden geri adıma yol açmayacağını belirten Haniye, şu vurguları yaptı:

"Onların saf kanı Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın kurtuluşu içindir ve biz yolumuzda yürümeye devam edeceğiz, tereddüt etmeyeceğiz ve yılmayacağız. Onların kanıyla halkımıza ve davamıza umut, gelecek ve özgürlük kazandırıyoruz."

"İşgal, Hamas liderlerinin oğullarını hedef alarak halkımızın kararlılığını kırabileceğine inanıyor. Biz, onlara, kanın bizi yalnızca ilkelerimiz konusunda daha güçlü kılacağını söylüyoruz."

ARACA SİHA SALDIRISI

İsrail ordusunun Hamas siyasi liderinin üç oğlunun çocuklarıyla birlikte yolculuk ettiği arabayı insansız hava aracıyla vurduğunu aktaran Al Jazeera, Haniye'nin haberi aldığında "Allahım yollarını kolaylaştır" diye dua etmesinin videosunu da paylaştı.

Haniye'nin ekimde erkek kardeşi ve yeğeni, kasımda bir torunu, şubatta bir diğer oğlunun öldürüldüğü biliniyor.

FİDAN'DAN HANİYE'YE BAŞSAĞLIĞI

AA'nın diplomatik kaynaklardan edindiği bilgiye göre Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hamas siyasi lideriyle telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Fidan'ın, Haniye'ye, "İsrail saldırılarında hayatını kaybeden 3 oğlu ve torunları için başsağlığı dilediği" bildirildi. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar