Geert Wilders açıkladı: Hollanda'da koalisyon düğümü çözülüyor

Geert Wilders açıkladı: Hollanda'da koalisyon düğümü çözülüyor
Hollanda'da ırkçı Geert Wilders'in kazandığı seçimlerin ardından kasımdan beri devam eden koalisyon görüşmelerinde uzlaşma sağlandı. Kurulması beklenen dört partili koalisyon, Hollanda'yı on yıllardır yöneten en sağcı hükümet olacak.

Artı Gerçek - Hollanda'da 22 Kasım 2023'te düzenlenen ve ırkçı-göçmen karşıtı Geert Wilders'in lideri olduğu Özgürlük Partisi'nin (PVV) birinci çıktığı seçimlerin ardından yaşanan koalisyon düğümü çözülüyor. Seçimi kazanmasına rağmen hükümet kuracak çoğunluğu elde edemeyen Wilders, üç sağcı parti ile yaptıkları görüşmelerde uzlaşma sağlandığını açıkladı.

HANGİ PARTİLER KATILACAK?

Koalisyona, Wilders'in partisi PVV'nin yanı sıra Hollanda merkez sağının emektar siyasetçilerinden Pieter Omtzigt'in yeni kurduğu Yeni Sosyal Sözleşme Partisi (NSC), Dilan Yeşilgöz'ün lideri olduğu Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) ve sağcı bir parti olan Çiftçi Vatandaş Hareketi Partisi (BBB) katılacak.

'BAŞBAKAN DAHA SONRA BELİRLENECEK'

Wilders, "Müzakereciler arasında bir anlaşma sağladık. Başbakanla ilgili görüşmeler daha sonra devam edecek” dedi. Irkçı liderin açıklamasına göre, ilgili partilerin parlamento gruplarının yapacağı inceleme sonrasında anlaşma gün içince nihayete erdirilecek.

Son anda yeni bir anlaşmazlık çıkmazsa, PVV-NSC-VVD-BBB koalisyonu, Hollanda parlamentosunun 150 sandalyeli alt kanadında 88 koltuğa sahip olacak.

BAŞBAKAN ESKİ İŞÇİ PARTİLİ PLASTERK Mİ OLACAK?

Omtzigt ise "Bir hükümet kuracağız. Wilders'in başbakan adayı olarak kimi göstereceğini bekleyip göreceğiz" açıklaması yaptı.

Hollanda basını ise partiler arasındaki görüşmelere arabulculuk yapan eski İşçi Partili siyasetçi Ronald Plasterk'in başbakan olabileceğini ileri sürdü. Ancak bu iddiaya herhangi bir resmi teyit gelmedi.

EN SAĞCI HÜKÜMET GELİYOR

Söz konusu hükümet, Hollanda'yı on yıllardır yöneten en sağcı iktidar olacak. Hollanda'nın göç politikasını 2006'dan beri muhalefet kanadından şekillendirmeye çalışan ve İslam karşıtlığı ile tepki çeken Wilders, ülkede ilk kez seçim kazanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar