Georgia'da seçimleri Demokrat Senatör Warnock kazandı

Georgia'da seçimleri Demokrat Senatör Warnock kazandı
ABD'nin Gerogia eyaletinde ikinci tura kalan Senato seçimini Demokratların adayı Raphael Warnock kazandı. Böylece Demokratların Senato'daki üstünlüğü 51'e 49 oldu.

Artı Gerçek - ABD'nin Georgia eyaletinde ikinci tura kalan Senato seçimlerini, iktidardaki Demokratların adayı Raphael Warnock kazandı. ABD merkezli kamuoyu araştırma şirketi Edison Research ve birçok medya kurumunun aktardığına göre, oyların yüzde 94'ünün sayılması sonrasında yüzde 50,7 oy oranına ulaşan Warnock'un Senato'ya seçilmeyi garantiledi. Cumhuriyetçilerin adayı Herschel Walker ise yüzde 49,3 oranında kaldı.

Alınan bu sonucun ardından, ABD Başkanı Joe Biden'ın partisi Demokratlar, Senato'da Cumhuriyetçilere karşı 51'e 49 üstünlük sağlamış oldu. ABD medyası sonucu aynı zamanda, Cumhuriyetçi adayı destekleyen Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın da yenilgisi olarak görüyor.

ABD'de 8 Kasım'da yapılan Kongre ara seçimlerinde, Georgia eyaletinde hiçbir adayın ilk turda seçimi kazanmak için gerekli olan oyların en az yüzde 50'sini alamaması nedeniyle halk ikinci tur için yeniden sandığa davet edilmişti. İlk turda ne 53 yaşındaki Warnock'un ne de 60 yaşındaki rakibi Walker'in yüzde 50 oranında oy alamamasının sebebi üçüncü bir adayın daha yarışın içinde yer almasıydı.

Demokratlar söz konusu ara seçimlerin ardından Kongre'nin Temsilciler Meclisi'ndeki çoğunluğunu kaybetmiş ancak Senato'daki çoğunluğunu kıl payı savunmayı başarmıştı. Partisinin, Warnock'un seçimi kazanması ile bir koltuk daha elde etmesi ile Başkan Joe Biden'ın eli de güçlenmiş oluyor. (Kaynak)

Öne Çıkanlar