Gerard Depardieu hakkındaki cinsel saldırı suçlamalarını reddetti: Le Figaro'ya açık mektup yazdı

Gerard Depardieu hakkındaki cinsel saldırı suçlamalarını reddetti: Le Figaro'ya açık mektup yazdı
Yayınlanma:
A+ A-
Fransız aktör Gerard Depardieu, önde gelen bir Fransız gazetesinde yayınlanan açık mektubunda kendisine yöneltilen cinsel saldırı iddialarını reddetti. Depardieu hakkında 2021 yılında soruşturma başlatılmıştı.

Artı Gerçek - Fransız aktör Gerard Depardieu, önde gelen bir Fransız gazetesinde yayınlanan açık mektubunda kendisine yöneltilen cinsel saldırı iddialarını reddetti. Le Figaro'da yayınlanan mektubunda 74 yaşındaki Depardieu "Asla ve asla bir kadını istismar etmedim. Medya mahkemesine, benim için ayrılan linçe karşı, kendimi savunmak için sadece sözüm var" ifadelerini kullanıldı.

2021 YILINDA SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

Bir kadın, ünlü aktörü Ağustos 2018'de Paris'te kendisine cinsel saldırı ile suçlamış, Depardieu hakkında 2021 yılında tecavüz iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı. Depardieu'nun avukatı o dönemde Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada müvekkilinin iddiayı "tamamen reddettiğini" ve soruşturmanın kamuoyuna açıklanmaması gerektiğini söylemişti.

13 KADIN DAHA TARAFINDAN SUÇLANDI

Fransız haber sitesi Mediapart tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bu yılın başlarında Depardieu 13 kadın tarafından yeni cinsel saldırı veya taciz iddialarıyla da suçlandı. Aktörün avukatı bu iddiaların ardından da "ceza hukuku kapsamına girebilecek tüm suçlamaları resmen reddettiğini" söylemişti.

Le Figaro'nun görüş sayfalarında yayınlanan uzun mektubunda Depardieu "Aylardır hakkımda duyduklarıma, okuduklarıma artık izin veremem. Umursamadığımı sanıyordum, ama hayır, aslında hayır. Tüm bunlar beni rahatsız ediyor. Daha da kötüsü, beni silip süpürüyor. Bir kadını incitmek kendi annemin karnına tekme atmak gibi olur" diye yazdı. Kendisini tecavüzle suçlayan kadının "kendi özgür iradesiyle" odasına geldiğini öne süren Depardieu diğer cinsel saldırı ve taciz iddialarına ayrı ayrı yanıt vererek şu ifadeleri kullandı:

'SINIRLARI ZORLADIM'

"Başkalarının yapmaya cesaret edemeyeceği şeyleri sık sık yaptım: sınırları zorladım, kesinlikleri sarstım, sette iki çekim arasında, iki gerilim arasında gülmek için alışkanlıklar edindim. Herkes gülmedi. Eğer şimdiki zamanı yoğun bir şekilde yaşamaya inanarak birini incittiysem, şoke ettiysem, bu her kim olursa olsun, niyetim asla incitmek değildi ve bir galeride eğlenmek isteyen bir çocuk gibi davrandığım için beni mazur görmenizi rica ediyorum."

DAVACI MEKTUPTA NEDENİYLE 'ŞOKE OLDU'

Deadline'ın haberine göre, Depardieu'yu tecavüzle suçlayan kişinin avukatı bu sabah Fransız radyo istasyonu France Info'ya verdiği mülakatta mektup karşısında "şoke olduğunu ve utandırıldığını" söyledi. "Bay Depardieu kendi gerçeğini açıkladığını söylüyor ama... bu kesinlikle mahkemeler tarafından onaylanacak bir gerçek olmayacak" dedi.

GERARD DEPARDİEU KİMDİR?

Yaklaşık 170 filmde rol alan Depardieu, büyük çıkışını 1973 yılında Les Valseuses (Going Places) ile yaptı. "Cyrano de Bergerac" ile 1990'da Cannes Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı ve aynı rolle Oscar'a aday gösterildi. Aynı yıl çektiği İngilizce komedi filmi Green Card, Fransızca konuşulan dünyanın dışında daha fazla tanınmasını sağladı. Ekran dışında, son yıllarda Fransız vergi yasalarına saldırdığı için manşetlere çıktı ve protesto için Belçika'ya taşındı. 2013 yılında Rusya vatandaşlığına geçti ve vatandaşlığa kabul kararnamesi bizzat Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalandı. Ancak geçen yıl Ukrayna'daki savaşı kınayarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i "çılgın, kabul edilemez aşırılıklarla" suçladı. Depardieu, "Rus halkının başkanlarının davranışlarından sorumlu olmadığını" söyledi. Putin'in sözcüsü Dmitriy Peskov ise "aktörün muhtemelen Ukrayna'daki durumu tam olarak anlamadığını" söyledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar