Güney Çin Denizi'nde gerilim: ABD keşif uçağı Çin savaş jetiyle karşı karşıya geldi

Yayınlanma:
A+ A-
ABD'ye ait bir keşif uçağıyla Çin Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçağı Güney Çin Denizi'nde karşı karşıya geldi. ABD, olayın uluslararası hava sahasında meydana geldiğini savundu. Çin tarafı ise, ABD uçağının askeri eğitim alanına girdiğini ileri sürdü.

Artı Gerçek - ABD Hint-Pasifik Kuvvetleri Komutanlığı (INDO-PACOM) Çin'e ait bir J-16 savaş uçağının, Güney Çin Denizi'nde ABD RC-135 keşif uçağına agresif bir manevra yaptığını duyurdu. Çin ordusu ise ABD uçağının kasıtlı olarak eğitim alanına girdiğini savundu.

INDO-PACOM'dan yapılan yazılı açıklamada, "26 Mayıs 2023 tarihinde, Çin Halk Cumhuriyeti'ne ait bir J-16 savaş uçağı pilotu, ABD Hava Kuvvetleri'ne ait bir RC-135 uçağına karşı keşif faaliyeti sırasında gereğinden fazla agresif bir manevra gerçekleştirdi. Çinli pilot, RC-135'in burnunun tam önünden uçarak, ABD uçağının kuyruk türbülansında kalmasına neden oldu" dendi.

ABD: ULUSLARARASI HAVA SAHASINDA RUTİN UÇUŞTAYDI

Açıklamada, ABD RC-135 uçağının, uluslararası hukuka uygun olarak Güney Çin Denizi üzerinde uluslararası hava sahasında güvenli ve rutin operasyonlar yürüttüğü belirtildi.

ABD'den yapılan açıklamada, "ABD Hint-Pasifik Müşterek Kuvveti, uluslararası hukuka göre tüm gemi ve uçakların güvenliği konusunda uygun şekilde uluslararası hava sahasında uçmaya devam edecektir. Hint-Pasifik bölgesindeki tüm ülkelerin uluslararası hava sahasını güvenli bir şekilde ve uluslararası hukuka uygun olarak kullanmasının beklendiği" vurgulandı.

ÇİN: ABD UÇAĞI EĞİTİM ALANINA GİRDİ

Çin ordusu ise "26 Mayıs'ta bir ABD keşif uçağının kasıtlı olarak eğitim alanına girdiğini ve bu hareketin bölgesel barış ve istikrarı ciddi şekilde baltaladığını" söyledi.

Güney Saha Komutanlığı sözcüsü bugün yaptığı açıklamada, "Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması'na ait birkaç geminin Güney Çin Denizi'nde yaptığı rutin eğitim sırasında gerçekleştiğini" belirtti. Sözcü, "ABD tarafını, deniz ve havadaki ön cephe kuvvetlerini etkili bir şekilde dizginlemeye, uluslararası hukuka ve ilgili sözleşme ve anlaşmalara uymaya, denizde ve havada meydana gelebilecek muhtemel kazaları ciddiyetle önlemeye çağırıyoruz" dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar