Hamaney'in yeğeninden dünyaya çağrı: İran'ı tecrit edin

Hamaney'in yeğeninden dünyaya çağrı: İran'ı tecrit edin
Yayınlanma:
A+ A-
İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in yeğeni Feride Muradhani'nin, ülkedeki protestolara destek verdiği için tutuklanmasından önce kaydettiği video yayınlandı. Muradhani videoda, dünyaya Tahran yönetimine karşı somut adım çağrısı yaptı.

Artı Gerçek - İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in yeğeni olan, Mahsa Amini protestolarına verdiği destek nedeniyle cuma günü tutuklanan insan hakları savunucusu Feride Muradhani, dünyaya Tahran'la ilişkilerini kesme çağrısında bulundu. Muradhani, dayısı Hamaney'i Hitler, Mussolini, Çavuşesku, Kaddafi ve Saddam Hüseyin'e benzetti.

Videoya "Ey özgür insanlar, bizim yanımızda olun ve hükümetlerinize, bu ölüm saçan, katil rejimi desteklemeye son vermesini söyleyin" diye başlayan Muradhani "Bu rejim kendisinin dini ilkelerinin hiçbirine bağlı değil ve güç kullanmaktan, iktidarını her ne şekilde olursa olsun sürdürmekten başka bir kural tanımıyor" ifadelerini kullandı.

'HİTLER, KADDAFİ, SADDAM HÜSEYİN YETERLİ DEĞİL Mİ?/

Muradhani, Fransa'da yaşayan ve kendisini 'İslam Cumhuriyeti'nin bir muhalifi' olarak niteleyen erkek kardeşinin paylaştığı videoda sözlerine şöyle devam etti:

"Dünyanın bu bölgesinde siyasi otokratların baskısına daha ne kadar tanıklık etmek zorundayız? Hitler, Mussolini, Çavuşesku, Kaddafi, Saddam Hüseyin ve son olarak Humeyni deneyimleri dünyanın başka türlü düşünmesini sağlamak için yeterli değil mi?

Biz İran halkı, Birleşmiş Milletler'in ve inanılırlıklarını 'insanlık için özgürlük ve adalet' hedefinden alan tüm kurumların, İran'da kadınlara, erkeklere ve çocuklara karşı devam eden açık ve korkunç suçlara karşı somut adımlar atmasını, caydırıcı ve etkili eylemlerde bulunmasını talep ediyoruz. İlgisiz kalmaya son verin ve bu korkunç soykırımı engelleyin."

'İRAN'DAKİ TEMSİLCİLERİNİZİ ÇEKİN'

"Özgür ve cesur İranlılar bu otokratik ve baskıcı rejimi devirecektir" diyen Muradhani, "şu an ihtiyaç duydukları şeyin Tahran'a destek verilmemesi" olduğunu söyledi. Hamaney'in yeğeni, İranlı protestocularla dayanışma çağrısı yaparak, "Şu an, bütün özgür ve demokratik ülkelerin sembolik bir adım atarak İran'daki temsilcilerini çekmesinin ve bu gaddar rejimin temsilcilerini ülkelerinden sınırdışı etmelerinin vaktidir" dedi.

'CİNSİYET, IRK, MİLLİYET GÖZETMEDEN...'

Muradhani, "Dünyadaki bütün vicdanlı insanlara bizim yanımızda durma ve hükümetlerinden boş sözler veya sloganlarla değil, gerçek eylemlerle hareket etmesini, bu rejimle ilişkilerini sonlandırmalarını isteme çağrısında bulunuyorum. Bizler, cinsiyet, ırk, renk veya milliyet gözetmeyen insanlığın koruyucusuyuz" dedi.

Tarihteki ilk Pers devleti olan Ahameniş İmparatorluğu'nun kurucusu ve ilk hükümdarı olan 2. Kiros'a atıfta bulunan Muradhani, "Ve atamız 2. Kiros gibi, dil ve kültürden bağımsız olarak insanların özgürlüğüne, barışa ve dostluğa inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

DİN ADAMI OLAN BABASI DA TECRİT EDİLMİŞTİ

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin 'ahlak polisi' tarafından gözaltına alındığı sırada ölmesinin ateşlediği eylemlere katılan ve cuma günü tutuklanan Muradhani, insan hakları savunuculuğuyla tanınan bir mühendis. Muradhani'nin Hamaney'in kız kardeşi ile evlenmiş olan babası Ali Muradhani Arangeh, Şii bir din görevlisi olmasına rağmen İslam rejiminin önde gelen muhaliflerinden biriydi. Arangeh, yıllar boyu dini çevrelerden tecrit edilmiş, kısa süre önce de ölmüştü.

15 YIL HAPİS CEZASI ALABİLİR

Siyasi tutukluların hakları için yaptığı çalışmalarla tanınan Feride Muradhani ise, bu yılın başlarında da İran istihbarat bakanlığı tarafından tutuklanıp kefaletle serbest bırakılmıştı.

Hamaney'in yeğeninin şu an, Tahran'da insan haklarıyla meşum Evin Cezaevi'nde tutulduğu, şu an için ayrıntısı bilinmeyen suçlamalar nedeniyle 15 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya olduğu belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar