Hamas: Ateşkes görüşmelerinde ilerleme kaydedilmedi, İsrail Savunma Bakanı: Anlaşmaya varmak için doğru andayız

Hamas: Ateşkes görüşmelerinde ilerleme kaydedilmedi, İsrail Savunma Bakanı: Anlaşmaya varmak için doğru andayız
İsrail ordusunun çekildiği güneydeki Han Yunus'a dönen Filistinliler, hayatlarını geçirdikleri sokakları tanıyamadı, evlerini yerinde bulamadı. Kahire'deki müzakerelerle ilgili İsrail'den taviz sinyali geldi, Hamas taleplerinin karşılanmadığını belirtti.

Artı Gerçek - İsrail'in 7 Ekim'den beri Gazze Şeridi'nde devam eden saldırılarda öldürülen Filistinli sayısı en az 33 bin 207'ye çıkarken, İsrail ordusunun Güney Gazze'den birliklerin büyük çoğunluğunu geri çekmesinin savaşın sonuna yaklaştığının bir işareti olmaktan ziyade taktiksel bir gelişme olduğu İsrail ve ABD tarafından dile getirildi.

HAN YUNUS SOKAKLARINDAN ONLARCA NAAŞ TOPLANDI

Çekilmenin ardından güneydeki Han Yunus kentine geri dönen Filistinliler, "Geriye hiçbir şey kalmamış" dedi. Ömürlerini geçirdikleri sokakları tanıyamayan, evlerini taş taş üstünde kalmamış halde bulan Han Yunuslular "Büyük bir deprem olmuş gibi" tepkisini gösterdi. Han Yunus'ta İsrail ordusu tarafından öldürülerek cadde ve sokaklarda bırakılan 60'tan fazla Filistinlinin naaşı toplanarak Refah ve Deyr el-Belah'taki hastanelere kaldırıldı.

YENİ MÜZAKERE TURUNDA KARIŞIK SİNYALLER

İsrail, rehineleri geri döndürecek anlaşmaya varılması için düzenlenen ve Başbakan Benyamin Netanyahu'nun istifası ile erken seçim talep eden gösterilerin yoğunlaşmasıyla sarsılırken, İsrail'in Batılı müttefikleri de "Gazze'de kabul edilemeyecek kadar yüksek sayıda sivil ölümleri ve insani krizin" bitmesi için baskıyı artırdı. Bu arka planda yeniden başlayan Gazze'de ateşkes ve esir takası anlaşması için müzakerelerden karışık sinyaller geldi.

HAMAS YETKİLİSİ: İŞGALİN TUTUMUNDA BİR DEĞİŞİKLİK YOK

Kahire'nin evsahipliğinde, Mısır, Katar, ABD'nin arabuluculuğunda İsrail ile Hamas arasındaki dün ve bugün yapılan yeni müzakere turuyla ilgili bir Hamas yetkilisi, ilerleme kaydedilmediğini söyledi.

Reuters'e adının açıklanmaması şartıyla konuşan Hamas yetkilisi, "İşgalin tutumunda bir değişiklik yok ve bu nedenle Kahire görüşmelerinde yeni bir şey yok. Henüz bir ilerleme kaydedilmedi" dedi.

FİLİSTİNLİ YETKİLİ: İSRAİL SAVAŞI BİTİRMEDİĞİNDEN ÇIKMAZDAYIZ

Reuters'e konuşan arabuluculuk çabaları hakkında bilgili Filistinli bir kaynak da "İsrail'in savaşı sona erdirmeyi, güçlerini Gazze'den çekmeyi, tüm sivillerin evlerine dönmesine izin vermeyi ve bölgenin hızla yeniden inşasının sağlanması için 17 yıldır uyguladığı ablukayı kaldırmayı reddetmesi nedeniyle çıkmazın devam ettiğini" dile getirdi.

'ANA TALEPLERİMİZ HER ŞEYDEN ÖNCE GELİR'

Bu adımların, İsrail'in İsrail hapishanelerinde tutulan Filistinli esirler karşılığında rehinelerin serbest bırakılması yönündeki öncelikli talebinin önüne geçtiğini söyleyen Filistinli yetkili, "Esir değişimi konusunda Hamas daha esnek olmaya istekliydi ve olmaya da istekli, ancak bizim... ana taleplerimiz konusunda herhangi bir esneklik yok" dedi.

GALLANT: İSRAİL ANLAŞMA İÇİN TAVİZ VERMEYE HAZIR

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ise "İsrail'in Gazze'deki rehinelerin serbest bırakılması için uygun bir zamanda olduğuna" inandığını, ancak "bunun zor kararlar gerektireceğini" söyledi.

Gallant, yeni askere alınanlara hitabında, "Esirlerimizi evlerine geri getirmek bizim en büyük sorumluluğumuzdur. Gazze'de aylardır süren savaş ve İsrail'in başarıları esnek olmamızı, özgürce hareket etmemizi ve kaçırılanları geri getirmek için zor kararlar almamızı sağlıyor" diye konuştu.

'SONRA SAVAŞA GERİ DÖNECEĞİZ'

"Uygun bir zamanda olduğumuza inanıyorum, ancak bunu kabul etmesi gereken bir de diğer taraf var" diye devam eden İsrail Savunma Bakanı, "Sonra savaşa geri döneceğiz ve yapmamız gereken her şeyi yapacağız" vurgusunu ihmal etmedi.

KATZ: ANLAŞMAYA EN YAKIN OLDUĞUMUZ GÖRÜŞME

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz da Kahire müzakerelerini, kasımdaki geçici ateşkesten bu yana tarafların anlaşmaya en yakın olduğu görüşme olarak niteledi.

MISIRLI KAYNAKLAR: TARAFLAR TAVİZ VERDİ

Reuters'e konuşan iki Mısırlı güvenlik kaynağı, her iki tarafın da taviz verdiğini söyledi. Tavizlerin İsrail'in Hamas'ın rehineleri serbest bırakması ve Hamas'ın İsrail'den yerinden edilmiş Filistinlilerin Kuzey Gazze'ye geri dönmesi talepleriyle ilgili olduğunu belirtti. Arabulucular, geri dönüşün, İsrail güvenlik güçleri eşliğinde halinde bir Arap gücü tarafından izlenebileceğini ve İsrail güçlerinin daha sonra geri çekilebileceğini öne sürdü. Mısır'ın en büyük haber kanalı Al-Qahera da benzer haberler verdi.

KATAR SÖZCÜSÜ: YENİ TEKLİF YÜZÜNDEN DAHA İYİMSERİM

BBC'ye konuşan arabulucu Katar'ın Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mecid Muhammed Ensari, müzakerelerde yapılan yeni önerinin, iki karşıt taraf arasında uzun süredir devam eden uçurumu kapatabileceğini söyledi. Katar'ın son tekliften cesaret aldığını belirten Ensari, "Bugün bana birkaç gün öncesine göre daha iyimser olup olmadığımı sorarsanız, evet derdim" vurgusunu yaptı.

'ABD'DEN GELEN BASKI ÖNEMLİ'

Heyetler bugün Kahire'den ayrılır ve istişarelerin 48 saat içinde devam etmesi beklenirken, aynı zamanda Katar Başbakanı-Dışişleri Bakanı'nın danışmanı olan Dışişleri Sözcüsü, İsrail ve Hamas'ın son teklifi yakından incelediğini, yeni bir Amerikan teklifi de dahil olmak üzere çok sayıda teklifin artık müzakere masasında olduğunu, ABD'den gelen baskının her zaman müzakerelerin başarısında etkili olacağını söyledi.

TEMKİNLİLİK TAVSİYESİ

Ensari, ayrıntılara girmedi ancak üç aşamalı ateşkes planının ilk aşaması üzerinde yakın zamanda anlaşmaya varacaklarını umduğunu söyledi. İlk aşama esas olarak insani konulara odaklanıyor. Yine de Katar Sözcüsü "Henüz görüşmelerin son aşamasında değiliz" diyerek temkinlilik tavsiye etti.

SON 24 SAATTE EN AZ 32 FİLİSTİNLİ DAHA ÖLDÜRÜLDÜ

Hamas'ın Sağlık Bakanlığı'na göre İsrail'in son 24 saatte Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 32 Filistinlinin daha öldürüldü, 47 Filistinli daha yaralandı. İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda öldürülen Filistinlilerin toplam sayısı 33 bin 207'ye, yaralanan Filistinlilerin toplam sayısı 75 bin 933'e yükseldi. İsrail saldırıları ve engellemeleri nedeniyle çok sayıda kurbana ulaşılamadığı hatırlatıldı. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar