Hamas-İsrail anlaşması: 'İsrail ateş keserse, Hizbullah da saldırı düzenlemeyecek'

Hamas-İsrail anlaşması: 'İsrail ateş keserse, Hizbullah da saldırı düzenlemeyecek'
El Cezire'ye konuşan Hizbullah kaynakları, İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes sırasında kendilerinin de İsrail'e saldırı düzenlemeyeceklerini ama İsrail'in ateşkesi ihlal etmesi halinde karşılık vereceklerini söyledi.

Artı Gerçek - Hamas ile İsrail arasında Katar'ın arabuluculuğunda vardığı geçici ateşkes sırasında "Hizbullah'ın da Lübnan sınırından İsrail'e saldırı düzenlemeyeceği" belirtildi. Katar televizyonu Al Jazeera'ya (El Cezire) konuşan bir Hizbullah kaynağı, anlaşmanın parçası olmadıklarını ama "İsrail işgal güçlerinin ateşkese uyması halinde" kendilerinin de saldırı düzenlemeyeceğini söyledi. Yetkili, İsrail'in ateşkes sırasında Lübnan'a veya Gazze'ye saldırması halinde ise karşılık vereceklerini belirtti.

Hamas'ın başını çektiği Filistinli direniş gruplarının 7 Ekim saldırısından sonra Hizbullah ile İsrail arasındaki çatışmalar yoğunlaşmıştı. Lübnan direnişinin yarattığı tehdit İsrail'in kuzeyini 'kriz moduna' sokmuş, on binlerce kişinin yaşadığı yerler tahliye edilerek fiili bir tampon bölge oluşturulmuştu.

İSRAİL DIŞİŞLERİ BAKANI: İLK REHİNELER YARIN BIRAKILACAK

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Hamas ile dört günlük ateşkes karşılığında varılan rehine takası anlaşması kapsamında ilk rehinelerin yarın serbest kalmasını bellediklerini söyledi. Hamas da ateşkesin yarın saat 10:00'da yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Katar'ın arabuluculuğunda varılan anlaşma uyarınca, dört günlük geçici ateşkes sırasında Gazze'deki yaklaşık 240 rehinenin 50'si bırakılacak. İsrail de bunun karşılığında cezaevinde tutulan 150 Filistinli kadın ve genci salıverecek.

Anlaşma uyarınca, Hamas'ın her 10 yeni rehineyi bırakması karşılığında ateşkes bir gün uzatılacak. İsrail kabinesinden yapılan açıklamada, bu senaryoda ek olarak bırakılması öngörülen Filistinli tutsakların sayısına ilişkin bir bilgi verilmedi.

GAZZE'YE YAKIT GİRİŞİNE DE İZİN VERİLECEK

Anlaşma kapsamında, Gazze Şeridi'ne ateşkes sırasında her gün yüzlerce insani ve tıbbi yardım konvoyunun yanı sıra yakıt girişine de izin verilecek. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar