Hamas, İsrailli rehine Goldberg-Polin'in videosunu yayımladı

Hamas'ın askeri kanadı Kassam Tugayları, 7 Ekim'deki müzik festivalinde kaçırdıkları Amerikalı-İsrailli rehine Polin'in videosunu paylaştı. Polin, Netanyahu hükümetinin rehineleri ihmal ettiğini söyleyerek "Kendinizden utanmanız gerekir" dedi.

Artı Gerçek - Hamas'ın askeri kanadı İzzettin El-Kassam Tugayları, Gazze'de tutulan rehinelerden Hersh Goldberg-Polin'in videosunu yayımladı. Hamas'ın 7 Ekim 2023'te düzenlediği saldırı sırasında Filistinli gruplar tarafından esir alındığını anlatan 24 yaşındaki Polin, 7 Ekim'de eğlenmek için Gazze sınırına yakın bölgeye arkadaşlarıyla gittiği sırada saldırının olduğunu ve kendilerini kanlar içinde gördüğünü söyledi.

Tek kolu olmadığı görülen rehine Polin, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu hükümetine seslenerek, "Sizin kendinizden utanmanız gerekir. Çünkü 7 Ekim'de bizleri diğer binlerce vatandaşla birlikte ihmal ettiniz" dedi.

'UTANMALISINIZ ÇÜNKÜ TÜM TEKLİFLERİ REDDETTİNİZ'

Pauline, "Onların kendilerinden utanması gerekir, çünkü ordunun çabaları da başarısız kaldı. Hatta ordunun hava saldırıları sonucu benim gibi esir olan 70 kişi öldü. Utanmalısınız, çünkü size sunulan tüm teklifleri reddettiniz" ifadelerini kullandı.

Netanyahu ve hükümetindeki yetkililerin Gazze'deki rehineler meselesinde ihmalkar bir tutum sergilediğini vurgulayan Pauline, şöyle devam etti:

"Sizler ailelerinizle yemek partileri yaparken, yer altındaki cehennemde tutulan bizleri düşünün. Su yok, yiyecek yok, güneş yok ve uzun süredir ihtiyacımız olan ilaçlar da yok.

Burada tutulduğumuz her gün bizleri görmezden geldiğinizi gösteriyor. Sizden beklenen sorumluluğu yerine getirin ve bizleri derhal evimize geri götürün, yoksa bu sizi aşacak kadar büyük mü?"

Pauline, İsrail hükümet yetkililerinin görevlerini bırakarak evlerinde oturmalarının zamanının geldiğini savundu.

HAMAS İLE İSRAİL ARASINDA MÜZAKERELER

Hamas, 13 Nisan'da İsrail ile ateşkes teklifine ilişkin cevabını Mısır ve Katar'a ilettiğini duyurmuştu.

İsrail Başbakanlık Ofisi de Hamas'ın cevabının genel hatlarıyla olumsuz olduğuna ilişkin açıklama yapmıştı.

Hamas Siyasi Büro Üyesi ve Batı Şeria Sorumlusu Zahir Cebbarin, "gerçek bir anlaşma olmaksızın İsrailli rehineleri kesinlikle teslim etmeyeceklerini" ifade etmişti.

İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrail ve uluslararası kamuoyunda siyasi nedenlerden dolayı Hamas ile esir takası anlaşması yapmamakla suçlanıyor.

Taraflar arasındaki temel anlaşmazlıkların başında Hamas'ın kalıcı bir ateşkes talep etmesi buna karşın İsrail'in Gazze'ye saldırılarında ısrar etmesinin geldiği belirtiliyor.

Hamas'ın Gazze Şeridi içinde zorla yerinden edilmiş 1,5 milyondan fazla Filistinlinin kuzeydeki evlerine geri dönmesini talep ettiği İsrail'inse Gazze'de kara işgaline devam etmekte ısrarcı olduğu bilgisi paylaşılıyor.

İsrail'in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich dahil olmak üzere Netanyahu hükümetinin üst düzey isimleri, rehinelerin İsrail'in birinci önceliği olmaması gerektiğini ve Hamas'ı yok etmenin daha önemli olduğunu savunuyor.

Bazı rehine yakınları, Netanyahu destekçilerince sosyal medyada gördükleri tepkilerin yanı sıra hükümete çağrıda bulundukları gösterilerde de fiziksel saldırıya uğradıklarını belirtiyor.
İsrail makamlarına göre, Gazze Şeridi'nde, bazıları hayatta bazıları ölü 130'dan fazla İsrailli rehine bulunuyor.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında öldürülen İsrailli rehine sayısının 70'i geçtiğini duyurmuştu. (AA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar