İsrailli sanatçı, ateşkes olana ve rehineler bırakılana dek Venedik Bienali'ndeki pavyonunu açmayacak

İsrailli sanatçı, ateşkes olana ve rehineler bırakılana dek Venedik Bienali'ndeki pavyonunu açmayacak
Venedik Bienali'nde yer alan İsrail Pavyonu'ndaki eserin sahibi sanatçı Ruth Patir, pavyonu açmama kararı aldı. İsrail Pavyonu'na gelenler, "Ateşkes sağlanana ve Hamas'ın elindeki rehineler serbest bırakılana dek kapalı kalacak" duyurusuyla karşılaştı.

Artı Gerçek - İtalya'da bu hafta başlayacak Venedik Bienali 60. Uluslararası Sanat Sergisi'nde yer alan İsrail Pavyonu'ndaki eserin sahibi sanatçı Ruth Patir, ateşkes sağlanana ve rehineler serbest bırakılana dek pavyonun kapalı kalacağını duyurdu.

İtalyan basınında yer alan haberlere göre, her iki senede bir yapılan ve bu yıl 60'ıncısı gerçekleştirilecek Venedik Bienali'nde yer alan İsrail Pavyonu'ndaki eserin sahibi sanatçı Patir ilginç bir karar aldı.

Normalde bugün ön açılışı yapılması beklenen İsrail Pavyonu'na gelenler, "Ateşkes sağlanana ve Hamas'ın elindeki rehineler serbest bırakılana dek kapalı kalacak" duyurusuyla karşılaştı.

Haberlerde, söz konusu kararın eser sahibi Patir ve küratörlere ait olduğu ifade edilirken, Patir'in sergiyi iptal etmek yerine, "rehinelerin aileleri ve değişim isteyen İsrail toplumuna dayanışma göstermek için böyle bir karar aldığı" belirtildi.

Patir, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Kültürel boykotu reddediyorum ama hayata saygının olmadığı bir zamanda kırılganlıktan bahseden bir proje sunmakta güçlük çekiyorum" ifadesini kullandı.

Venedik Bienali'ndeki İsrail Pavyonu, daha önce de İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları nedeniyle bazı protesto ve boykot çağrılarının hedefi olmuştu. Şubatta bir grup sanatçı, İsrail'in bienalden çıkarılması için "Venedik Bienali'nde soykırım pavyonuna hayır" adıyla imza kampanyası başlatmış, bazı Filistin yanlısı aktivistler de bu konuda çağrıda bulunmuşlardı.

Küratörlüğünü Brezilyalı Adriano Perosa'nın üstlendiği, "Stranieri ovunque (Yabancılar her yerde)" başlıklı Venedik Bienali 60. Uluslararası Sanat Sergisi, 20 Nisan'da kapılarını açacak ve 24 Kasım'a kadar ziyaret edilebilecek. (AA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar