Hamas: Saldırı sona ermeden asker esirler değişimi olmayacak

Hamas: Saldırı sona ermeden asker esirler değişimi olmayacak
Hamas'tan İsrail'le arasındaki "insani ara"nın ikinci kez uzatılması gündemdeyken yeni bir açıklama geldi. Hamadan, Gazze'ye yönelik saldırılar sona ermeden İsrailli esir askerlerin değişiminden söz edilemeyeceğini dile getirdi.

Artı Gerçek - Hamas yöneticilerinden Usame Hamdan, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları durmadan ve abluka kaldırılmadan İsrailli esir askerlerin değişiminden söz edilmeyeceğini söyledi.

Hamdan, Lübnan Hizbullahı'na yakınlığıyla bilinen El-Meyadin televizyon kanalına yaptığı açıklamada, "insani ara"nın uzatılmasına yönelik çabaların henüz olgunlaşmadığını ve uzatılması için bugüne kadar kendilerine sunulanları incelemeye değer bulmadıklarını ifade etti.

"Gazze'ye yönelik saldırganlık bitmeden ve abluka sonlandırılmadan İsrailli esir askerlerin değişiminden söz edilemez" sözlerine yer veren Hamdan, direnişin "insani ara"nın sona ermesinden sonra her türlü olasılığa kendisini hazırladığını vurguladı.

Hamdan, "Ateşkes bizim için yeterli değil. Aksine işgal güçlerinin Gazze'den çekilmesi ve saldırıların sona ermesi gerekiyor." dedi.

İsrail ile Hamas arasında esir takası kapsamında 24 Kasım’da Gazze’deki çatışmalara 4 gün “insani ara” verilmesi için mutabakata varılmıştı. Söz konusu mutabakat, daha sonra iki gün uzatılmıştı.

Hamas'a yakın bir kaynak, Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada örgütün "ateşkesi dört günlüğüne uzatmaya istekli olduğu yönünde arabuluculara bilgi verdiğini" söylemişti. Kaynak, Hamas'ın bu sürede "kendisinin, diğer direniş örgütlerinin ve başka tarafların elindeki İsrailli esirleri, mevcut anlaşmanın koşulları çerçevesinde bırakabileceğini" de dile getirmişti. (AA)

Öne Çıkanlar