Hamas'tan intifada çağrısı

Hamas'tan intifada çağrısı
Dünkü katliamın ardından Nakba'nın yıldönümü ve Filistinlilerin cenazesi nedeniyle bugün de gösterilerin beklendiği Filistin'de Hamas'tan intifada çağrısı geldi.

DÜNYA - Gazze’den dün İsrail askerlerinin açtığı ateşle 50’den fazla Filistinlinin öldürülmesi sonrasında Filistin’de bugün de protesto gösterileri bekleniyor.

İsrail’in bağımsızlığını ilan ettiği 14 Mayıs 1948’in ertesi günü olan 15 Mayıs Filistinliler tarafından, yurtlarından sürülmeleri nedeniyle Nakba (Büyük Felaket) olarak anılıyor. Nakba’nın 70’inci yıldönümü olan bugün de Gazze başta olmak üzere tüm Filistin’de yeniden protesto gösterilerinin yapılmadı bekleniyor.

Bugün ayrıca dün hayatını kaybeden Filistinliler de toprağa verilecek. Cenaze törenleri nedeniyle tansiyonun daha da yükselmesi bekleniyor.

HAMAS’TAN İNTİFADA ÇAĞRISI
Dün yaşanan katliamın ardından Hamas’tan da yeni intifada çağrısı geldi. Hamas liderlerinden Halil el Haya tarafından yapılan açıklamada, "Barışçıl protestolar düzenleyen insanların öldürülmesine verilecek doğal tepki, bir Arap ve İslami intifada olmalı" dedi. "Gazze ve Batı Şeria’da Filistinlilerin vereceği yanıt açık olmalı" diyen Haya, "dün yaşananlara karşı Gazze ve Batı Şeria’da ateşi yakmaktan başka seçenek yok" şeklinde konuştu.


İLGİLİ HABER: GAZZE'DE KATLİAM

İLGİLİ HABER: ABD KATLİAMDAN HAMAS'I SORUMLU TUTTU

İLGİLİ HABER: İSRAİL GAZETESİNİN MANŞETİ: KATLİAMI DURDURUN


İSRAİL’DE SİREN SESLERİ
Bugünkü eylemler öncesinde İsrail’de de tedirginlik yaşanıyor. İsrail'in Gazze sınırına yakın güney bölgesinde füze uyarı sirenleri çalmaya başladı. İsrail ordu sözcüsü sirenlerin yanlış alarm olduğunu belirtti.ba

Öne Çıkanlar