Hamas'tan Elon Musk'a: Tarafsız bir gözlem için Gazze'ye davet

Hamas'tan Elon Musk'a: Tarafsız bir gözlem için Gazze'ye davet
Hamas yöneticilerinden Usame Hamdan, ABD'li milyarder Elon Musk'u, İsrail bombardımanının yol açtığı yıkımın boyutunu görmek için abluka altındaki Gazze Şeridi'ni ziyaret etmeye çağırdı.

Artı Gerçek - Hamas'ın üst düzey yetkilisi Usame Hamdan, Beyrut'ta düzenlediği basın toplantısında, Elon Musk'ın İsrail ziyareti hakkında konuştu ve "Onu, tarafsızlık ve güvenilirlik standartlarına uygun olarak, Gazze halkına karşı işlenen katliam ve yıkımın boyutlarını görmek için Gazze'yi ziyaret etmeye davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Hamdan, ABD Başkanı Joe Biden'a da bir çağrı yaptı. "İsrail, 50 gün içinde savunmasız Gazzelilerin evlerine 40 bin tondan fazla patlayıcı attı" diyen Hamdan şöyle devam etti:

"ABD Başkanı Biden'a, ABD'nin İsrail ile ilişkilerini gözden geçirmesi ve onlara silah sağlamayı bırakması çağrısında bulunuyorum."

MUSK'IN İSRAİL ZİYARETİ

Antisemitizmle suçlanan X sosyal medya patronu Elon Musk, İsrail ziyaretinde başbakan Netanyahu'ya destek mesajı vermişti. Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayı mensuplarının saldırısına uğrayan Kfar Aza beldesinde incelemelerde bulunan Elon Musk, nefretin yayılmasını durdurmak için ne gerekiyorsa yapmaya kararlı olduğunu açıklamıştı.

Daha önce İsrail'in aralıksız bombardımanı sırasında iletişimi de zaman zaman tamamen kestiği Gazze'ye Starlink üzerinden internet hizmeti verebileceğini açıklayan Elon Musk, Tel Aviv ziyaretinde bu açıklamasından geri adım atmıştı. Musk'ı bu açıklaması nedeniyle eleştiren İsrail İletişim Bakanı Şlomo Karhi, Musk ile "prensipte anlaştıklarını" duyurmuştu. (HABER MERKEZİ,AA)

Öne Çıkanlar