Haseke’de belde eş başkanı ve yardımcısı kaçırılarak öldürüldü

Haseke’de belde eş başkanı ve yardımcısı kaçırılarak öldürüldü
Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Ocak 2021 13:32
A+ A-
Heseke’de Til Şeyir Beldesi Eş Başkanı Seda Feysel El Hermas ve Yardımcısı Hind Letif El Xidar, kaçırılarak öldürüldü.

Suriye’nin Heseke şehrinin güneyindeki Deşiya’ya bağlı Til Şeyir Beldesi Eş Başkanı Seda Feysel El Hermas ve Yardımcısı Hind Letif El Xidar, 22 Ocak’ta kimliği belirsiz kişilerce kaçırılarak öldürüldü.

Mezopotamya Ajansı’ın haberine göre Sara Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Örgütü, katliamı Kamışlı’da bulunan merkezleri önünde yaptıkları açıklamayla kınadı. Açıklamada konuşan Sara Örgütü Hukuk Danışmanı Neda Melki, "Kadın yaşamın ve aydınlığın meşalesidir. Kadınlar şiddetin ilk hedefi haline getirilmiş. Her gün onlarca kadın kaçırılıyor, cinsel istismara maruz kalıyor, şiddet görüyor, öldürülüyor. Tüm bunları kadınları korkutmak ve bir araç olarak kalmaya devam etmesi için yapılıyor" dedi.

‘KANLARI YERDE KALMAYACAK’

El Hermas ve El Xidar’in katledilmesi suçuyla tarihin kara sayfalarına tüm örf ve adetleri reddeden bir terör olayı fotoğrafının daha eklendiği belirtilen Melki, "Bu namert suçu şiddetle kınıyoruz. Hedef aldıklarınız, onur mücadelecileri ve özgürlük sloganını haykıranlardı. Kanlarının yerde kalmayacağının sözünü veriyoruz" diye konuştu.

ÖZERK YÖNETİM’DEN KINAMA

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Kadın Konseyi de yaptığı yazılı açıklamayla yerel yönetici iki kadının katledilmesini kınadı. Özerk yönetim düşmanlarının amacının kadın özgürlüğünü ortadan kaldırmak olduğu belirtilen açıklamada, katledilen kadınların ailelerine baş sağlığı dileyerek, Suriye’de huzurun ve barışın sağlanması için bu projeyi sürdüreceklerini ifade etti.  

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

"Kuzey ve Doğu Suriye halkları özgürlükleri, huzurları ve güvenlikleri için mücadele eden QSD güçleri DAİŞ çetelerini ve hücrelerini yok etmek için çalışmalarını sürdürüyor. Kadınlar DAİŞ çetelerine yanıt vermek için askeri alanlarda yerlerini aldılar. Diğer yandan Özerk Yönetim içerisinde kadınlar rollerini oynayarak siyasi, ekonomi ve yönetimlerde kendilerini ispat ettiler."

‘KADINLARA KARŞI SUÇLARI DURDURUN’

"Özerk Yönetim projesinin düşmanları, amacı kadın özgürlüğü olan bu projeyi ortadan kaldırmak istiyorlar. Bundan dolayı da Özerk Yönetim’de yer alan kadınlar sürekli hedef oluyor. Cuma günü Til El Şayir nahiyesinde gerçekleşen katliam da bunun örneğidir. Meclis Eş başkanı ve yardımcısı kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldı ve katledildi. Çetelerin kirli tarihine bir suç daha eklendi. Bu katliam gösteriyor ki çetelerin bölgede herhangi bir varlıkları kalmamış, Kuzey ve Doğu Suriye’deki sivil siyasetçilere yönelerek kadın iradesini ve kadın gücünü hedefliyorlar.

Her 2 yoldaşımıza yönelik işlenen suçu kınıyoruz. Ailelerine baş sağlığı diliyoruz. Bölgede ve dünyada demokratik özerk yönetim projesini devam ettireceğimizin sözünü veriyor, bölgenin güven ve huzuru için çalışacağımızı belirtiyoruz. Bütün dünya halklarına, uluslararası kamuoyuna, insan hakları örgütlerine sesleniyoruz; kadınlara karşı işlenen suçları durdurun."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar