Hindistan'da iki kadına toplu tecavüz görüntüleri infial yarattı

Hindistan'da iki kadına toplu tecavüz görüntüleri infial yarattı
Hindistan'ın Manipur eyaletinde iki kadının tecavüz görüntülerinin ortaya çıkması ülkede infial yarattı. Polis, olayın 4 Mayıs'ta gerçekleştiğini ve görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından bir kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Artı Gerçek - Hindistan'da iki kadına toplu tecavüz görüntülerinin sosyal medyada yayılması ülke gündemine oturdu. Polis, kadınlara yönelik saldırının ülkenin Manipur eyaletinde 4 Mayıs'ta gerçekleştiğini ancak videonun sosyal medyada viral olmasının ardından bugün ulusal manşetlere çıktığını açıkladı. Federal hükümet tüm sosyal medya şirketlerinden videoyu platformlarından silmelerini istedi. Hindistan polisi olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında şu ana kadar bir kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

ITLF: OLAYDAN ÖNCE KÖY YAKILDI VE İKİ ERKEK DÖVÜLEREK ÖLDÜRÜLDÜ

Yerli Kabile Liderleri Forumu (ITLF) yaptığı açıklamada, Kangpokpi bölgesindeki bir köyde Kuki-Zo kabile topluluğundan kadınlara karşı vahşet uygulandığını söyledi. ITLF, kadınların toplu tecavüze de uğradığını dile getirerek olayın, köy yakıldıktan ve biri orta yaşlı diğeri genç iki erkeğin kalabalık tarafından dövülerek öldürüldükten sonra yaşandığını dile getirdi.

BAŞBAKAN MODİ İLK KEZ KONUŞTU: SUÇLULAR CEZALANDIRILACAK

Başbakan Narendra Modi olayın "Hindistan'ı utandırdığını" ve "suçluların cezaların çekeceğini" söyledi. Ülkenin kuzeydoğusunda bulunan Manipur eyaletinde mayıs ayında Meitei ve Kuki toplulukları arasında çatışmaların başlamasından bu yana en az 130 kişi öldü ve 60 bin kişi yerinden edildi. Çatışmaların başından bu yana konuyla ilgili sessizliğini koruyan Başbakan Modi ise konuya ilişkin yaptığı ilk açıklamada, "Ulusumuzu temin ederim ki, hukuk tüm gücüyle yoluna devam edecektir. Manipur'un kadınlarının başına gelenler asla affedilemez" dedi. Yüksek Mahkeme de saldırıdan duyduğu endişeyi dile getirdi. Hindistan Başyargıcı DY Chandrachud, "Mahkemenin videodan gerçekten rahatsız olduğunu" söyledi ve hükümetten harekete geçmesini istedi.

ÜLKEDE HER GÜN EN AZ 87 KADIN CİNSEL SALDIRIYA UĞRUYOR

Hindistan'da her yıl binlerce tecavüz vakaları bildiriliyor. Polis verilerine göre ülkede her yıl yaklaşık 40 bin tecavüz vakası yaşanırken uzmanlar gerçek sayının bu verilerin çok üzerinde olduğunu söylüyor. Ülkede, resmi verilere göre her gün en az 87 kadın cinsel saldırıya uğruyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar