Hindistan'da son 20 yılın en ölümcül tren kazası: Ölenlerden 170'inin kimliği belirlendi, resmi soruşturma başladı

Hindistan'da son 20 yılın en ölümcül tren kazası: Ölenlerden 170'inin kimliği belirlendi, resmi soruşturma başladı
Yayınlanma:
A+ A-
Hindistan'da son 20 yılın en ölümcül tren kazası hakkında resmi soruşturma bugün başladı. 275 kişinin öldüğü açıklanan kazanın ardından cesetlerin 170'inin kimliği tespit edilebildi.

Artı Gerçek - Hindistan'da cuma günü en az 275 kişinin öldüğü, 1200 kişinin yaralandığı ve ülkede son 20 yılın en ölümcül tren kazası olarak kayda geçen kaza hakkında resmi soruşturma başladı. Orissa eyaletindeki kaza hakkında açıklanan ön rapora göre iki yolcu ve bir yük treninin karıştığı kazanın sinyalizasyon hatasından kaynaklandı ancak kesin sebepler soruşturma sonucunda belli olacak.

Facia cuma günü, bir yolcu treninin duran bir yük trenine çarparak raylardan çıkması ve doğudaki Orissa eyaletinin Balasore ilçesi yakınlarında ters yönden gelen başka bir yolcu trenine çarpması sonucu meydana gelmişti. Ön araştırmalar, Kalküta kentinden güneydeki Chennai kentine giden Coromandel Ekspresi'nin ana hattan ayrıldığını ve bir döngü rayına - trenleri park etmek için kullanılan bir yan raya - saatte 128 kilometre hızla girerek sabit yük trenine çarptığını gösterdi. Bu çarpışma, Coromandel Ekspresi'nin motorunun ve ilk dört veya beş vagonunun raylardan çıkıp devrilmesine ve ikinci ana hatta 126 km/s hızla ters yöne giden Yeshwantpur-Howrah treninin son iki vagonuna çarpmasına neden oldu.

Hayatta kalanları kurtarmak, yolu temizlemek ve onarmak için aralıksız çabaların ardından, pazar gecesi trenler hattın o bölümünden geçmeye devam etti. Trenler raydan çıkan ve ezilmiş kompartımanlardan yavaş yavaş geçerken, yol tarafında onarım çalışmaları devam etti.

'SORUŞTURMA ZAMAN ALACAK'

Yaklaşık 120 km uzaklıktaki Batı Bengal eyaletinde, güneydoğu bölgesinin demiryolu güvenliğinden sorumlu komisyon üyesi A.M. Chowdhary liderliğinde görgü tanıkları ve demiryolu çalışanları iki gün süren bir soruşturma yaptı. Chowdhary gazetecilere verdiği demeçte, "Olay yerinde bulunan herkesin soruşturmaya katılması istendi. Soruşturma zaman alacak ve olası tüm açılardan bakıyoruz" dedi. Hindistan Demiryolu Kurulu, federal Merkez Soruşturma Bürosu'nun (CBI) felaketin nedenine ilişkin soruşturmayı devralmasını tavsiye etti. Chowdhary ise CBI soruşturması aynı anda yürütülürken kendi raporunu Demiryolu Kurulu'na sunacağını söyledi. Demiryolu polisi de, Hindistan Ceza Kanunu'nun ihmal nedeniyle "ağır yaralanmaya" veya "hayatı tehlikeye atmaya" ilişkin bölümleri kapsamında sorumlu adı vermeden bir şikayette bulundu.

SADECE 170 CESEDİN KİMLİĞİ TESPİT EDİLEBİLDİ

Orissa eyaletininbaşkenti Bhubaneswar'ın en büyük hastanesi olan Tüm Hindistan Tıp Bilimleri Enstitüsü'nde (AIIMS), yetkililer, arkadaşları ve akrabaları için hastanelerde ve morglarda arama yapan çaresiz ailelere yardım etmek için ölülerin resimlerinin bulunduğu büyük televizyon ekranları kurdu. Eyalet yöneticilerinden Pradeep Jena, gazetecilere şimdiye kadar 170 cesedin teşhis edildiğini söyledi. Çok sayıda kişi hala kayıp olan akrabalarını arıyor.

wqeqweqw.jpg

Kayıp kuzeni Anjarul Hoque'un bir fotoğrafını gösteren bir kayıp yakını, "Bütün hastaneleri kontrol ettik ama cesedi bulamadık. Gerçekten çok yorulduk" dedi. Bhubaneswar'daki hastanede bir ceset için çifte talep olayı da yaşandı. Afuy Shaikh ve Dilip Kumar Sabar, 63 etiket numaralı cesedi almaya çalıştılar. Polis yetkilileri, kimliğin kesin olmaması durumunda DNA testinin gerekli olacağını söyledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar