Hitler'in Avusturya'daki evinde doğumgününü beyaz çiçeklerle kutlayan dört Alman gözaltında

Hitler'in Avusturya'daki evinde doğumgününü beyaz çiçeklerle kutlayan dört Alman gözaltında
Avusturya'nın Braunau am Inn kasabasında, Nazi lideri Adolf Hitler'in 20 Nisan'daki doğumgünü doğduğu evde kutlamaya giden dört Alman gözaltına alındı.

Artı Gerçek - Nazi Almanyası'nın lideri Adolf Hitler'in doğum gününde, Avusturya'da doğduğu eve beyaz gül bırakırken yakalanan dört Alman gözaltına alındı. Avusturya polisinden yapılan açıklamada, evin önünde poz veren ve biri Nazi selamı da yapan dörtlü, ülkede Nazizm sembollerini yasaklayan yasayı ihlal ettikleri gerekçesiyle savcılığa sevk edilecek.

Hitler 20 Nisan 1889'da, Yukarı Avusturya eyaletinin Almanya sınırına yakın bir noktasında bulunan Braunau am Inn kasabasında doğmuştu. Avusturyalı yetkililer, Nazilerin anma yerine dönüşmesini engelleme amacıyla Hitler'in doğduğu evi geçen sene bir polis karakoluna dönüştürme kararı almıştı.

Bu karar henüz hayata geçirilmemişken, bu sene 20 Nisan'da (cumartesi) da dört Alman vatandaşı eve giderek cumbalara beyaz gül bıraktı. 20'li ve 30'lu yaşlarının başında olduğu belirtilen iki kız kardeş ve erkek arkadaşları burada fotoğraf çektirdi. Polis açıklamasına göre, kadınlardan biri Hitler selamı da verdi.

Grup, evin çevresinde devriye gezen polisler tarafından fark edilerek gözaltına alınıp ifade vermek üzere karakola götürüldü. Nazi selamı veren kadın, bunu ciddi bir şekilde yapmadığını söyledi. Ancak polisin, kadının cep telefonunda Nazi konulu mesajlar ve fotoğraflar paylaştığı bir yazışma bulduğu belirtildi.

Avusturya polisi, söz konusu dört kişinin, ülkede Nazi sembollerini yasaklayan yasayı ihlal etme şüphesiyle savcılığa sevk edeceklerini açıkladı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar