Hollanda Başbakanı Rutte: Ukrayna’daki savaş bizim savaşımız

Hollanda Başbakanı Rutte: Ukrayna’daki savaş bizim savaşımız
Yayınlanma:
A+ A-
Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş için 'Bu bizim savaşımız. Bu savaşı kazanmak için Ukrayna'ya tüm kaynaklarla yardım etmeliyiz' dedi.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, parlamentoda Rusya-Ukrayna savaşı ile ilgili konuşma yaptı.

Rusya'nın savaşı kazanmaması gerektiğini söyleyen Rutte, "Bu bizim savaşımız. Rusya ile kelimenin tam anlamıyla savaşta olduğumuzu söylemiyorum ancak bu savaşı kazanmak için Ukrayna'ya tüm kaynaklarla yardım etmeliyiz. Bunu Ukrayna için değil, kendimiz için yapıyoruz"dedi.

'PUTİN'İN İSTEDİĞİ BÜYÜK RUS İMPARATORLUĞU'NU YENİDEN KURMAK'

Rutte, "Putin'in istediği, büyük bir Rus İmparatorluğunu yeniden kurmak. Bu savaş Ukrayna ile son bulmayacak. O zaman sıradaki kurban kim? O zaman Ukrayna, komşu ülkeler ve NATO ve bir bütün olarak Hollanda için sonuçları çok daha büyük olacak. Ve daha da büyük bir savaş tehdidi altındayız. Bu bizim güvenliğimizi, özgürlüğümüzü ve refahımızı etkiler" değerlendirmesinde bulundu.

'BİRLİKTE İNŞA ETTİĞİMİZ HER ŞEYİ YIKMASINA İZİN VEREMEYİZ'

Ukrayna'daki savaşın sonunun henüz gözükmediğini belirten Rutte, "Putin'in İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'da birlikte inşa ettiğimiz her şeyi yıkmasına izin veremeyiz. Güçlünün gücünün geçerli olduğu bir çağa dönemeyiz. Büyük insan hakları ihlallerine, işkenceye ve toplu mezarlara geri dönemeyiz" diye konuştu.

Rutte, Rusya'ya yönelik yaptırımların etkilerinin Hollanda halkı ve şirketler için "çok şiddetli" olabileceğini ifade ederek, "Rusya'dan tekrar ucuz gaz alabilmek için yaptırımları desteklemekten vazgeçmek bir seçenek değil. Bu, şantajı kabul etmek olur" dedi.

Öne Çıkanlar