Hollanda Başbakanı Rutte'den Netanyahu'ya 'itidal' çağrısı

Hollanda Başbakanı Rutte'den Netanyahu'ya 'itidal' çağrısı
Hollanda Başbakanı Mark Rutte, İsrail Başbakanı Netanyahu'ya çatışmalara verilen "insani ara"nın en iyi şekilde kullanılması ve İsrail'e askeri konuşlanmasında itidalli davranması çağrısında bulundu.

Artı Gerçek - Hollanda Başbakanı Mark Rutte, X'ten yaptığı açıklamada, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile Gazze'deki insani durumu telefonda görüştüğünü belirtti.

Netanyahu'ya Gazze'deki durumla ilgili Hollanda'nın halen çok endişeli olduğunu ilettiğini aktaran Rutte, "Gazze'nin masum halkına yardım etmek üzere insani aralardan en iyi şekilde yararlanmak için elimizden geleni yapmalıyız." ifadesini kullandı.

Rutte, yardım görevlilerinin ve yardım malzemelerinin Gazze'ye daha iyi erişimine yönelik Netanyahu'ya pratik öneriler ilettiğini ve Gazze'den hala çıkamayan Hollandalı ve diğer yabancılara da dikkati çektiğini kaydetti.

İTİDAL ÇAĞRISI

Hollanda'nın, İsrail'e, (Gazze'deki) askeri konuşlanmasında itidalli davranması çağrısında bulunduğunu aktaran Rutte, "Bu, orantılı ve insancıl savaş hukukuna uygun olmalıdır." ifadelerine yer verdi.

Rutte, Netanyahu ile Hamas'ın elindeki rehineleri serbest bırakmasını da görüştüklerini ve aralarında Hollanda vatandaşı Ofir Engel'in de bulunduğu esirlerin serbest bırakılmasını "umut verici gelişmeler" olarak nitelendirdi.

HOLLANDA DEVLETİNE DAVA AÇILMIŞTI

Öte yandan insan hakları örgütleri, F-35 parçalarının İsrail'e ihracatıyla Gazze'deki savaş suçlarına ortak olunduğugerekçesiyle Hollanda devletine dava açmıştı. Dava pazartesi günü görülecek.

Hollanda'daki Müslüman Hakları İzleme Grubu da yine aynı nedenle, İsrail'e F-35 parçaları satarak savaş suçlarına iştirak edildiği gerekçesiyle Hollanda geçici hükümetinin Başbakanı Mark Rutte ve iki bakanı hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. (AA)

Öne Çıkanlar