'Hollanda siyasetine en yakın isim' olan dondurmacı Musa Pekdemir vefat etti

'Hollanda siyasetine en yakın isim' olan dondurmacı Musa Pekdemir vefat etti
Yayınlanma:
A+ A-
Lahey’de Binnenhof olarak bilinen siyasi yerleşkenin içinde 45 yıldır, seyyar aracı ile dondurma satan Musa Pekdemir vefat etti. Ülkenin en ünlü dondurmacısının ölümün ardından siyaset dünyasından başsağlığı mesajları yağıyor.

Artı Gerçek - Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin deyimiyle Lahey’in senato, temsilciler meclisi ve başbakanlıkla birlikte değişmez dört sakininden bir olan, ülkenin en ünlü dondurmacısı Moes (Musa) Pekdemir 67 yaşında vefat etti. Türkiyeli dondurmacının ölümü, Başbakan Rutte’den aşırı sağcı lider Geert Wilders’e kadar, siyasetin her kesiminde üzüntüyle karşılandı.

BBC Türkçe'nin Lahey muhabiri Yusuf Özkan'ın haberine göre, kentte Binnenhof olarak bilinen siyasi yerleşkenin içinde tam 45 yıldır, seyyar aracı ile dondurma satan Pekdemir, Hollanda siyasetine en yakın isimlerden biri olarak biliniyordu. Yıllardır yüzlerce bakan, müsteşar ve milletvekilinin yanı sıra başbakanlar ve Hollanda Kraliçesi de “Dondurmacı Moes”un müşterisi oldu.

1960'LARDA SOKAĞINDAKİ DONDURMACIDAN ESİNLENDİ

Türkiye’den 1960’ların ortalarında Hollanda’ya gelen bir göçmen ailesinin çocuğu olan Pekdemir, 13 yaşından itibaren bisiklet tamirciliğinden, sigara fabrikası işçiliğine kadar pek çok alanda çalışmıştı.

Pekdemir, bununla beraber asıl tutkusunun dondurmacılık olduğunu anlatmıştı. Bunda, o yıllarda oturdukları Lahey’in merkezindeki sokağın tek dondurmacısı Corneldi’nin büyük payı olduğunu söylemişti. Bir röportajında, o yıllarda sokaktaki tek Türk aile olduklarını anlatan Pekdemir, herkes tarafından saygı ve sevgi gördüklerini belirtmişti.

Eşi Mariana ile birlikte 1974 yılında Corneldi’de işe başlayan dondurmacı Moes, hem dükkanda hem de seyyar araç ile dışarıda çalışmıştı. Asıl mutluğu ise sokakta dondurma satmakta bulmuştu. “Bu sayede binlerce güzel insan tanıdım” diyen Pekdemir, 45 yıldan fazla bir süre Hollanda siyasetinin kalbi sayılan Binnenhof’ta mesleğini sürdürdü.

Bu da ona, Hollanda’nın en ünlü dondurmacısı” unvanını kazandırdı.

YASAKTAN MUAF TUTULDU

Lahey Belediyesi’nin, çevre kirliliğini önlemek amacıyla motosikletlerin kent merkezine girişini yasaklaması üzerine işini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalan Pekdemir’e, halkın tepkisi sonrası istisna uygulandı. Ancak Pekdemir, Binnenhof’un restorasyonu nedeniyle geçen yıl 45 yıllık mekanından ayrılmak zorunda kaldı.

Pekdemir, yerel partiler bünyesinde politikaya da atıldı. Üyesi olduğu Lahey'in Kalbi Partisi, bir süre önce beyin kanaması geçiren Pekdemir’in 3 Haziran cumartesi günü vefat ettiğini duyurdu.

BAŞBAKAN RUTTE: LAHEY ONU ÖZLEYECEK

Pekdemir’in ölümü Hollanda siyasetinde üzüntüyle karşılandı. Başbakan Mark Rutte, Twitter mesajında, “Üzücü bir haber. Binnenhof'un devamlı dondurmacısı Moes vefat etti. Binnenhof sakini arkadaşım, yıllardır günübirlik ziyaretçilerin, politikacıların ve gazetecilerin yüzünü güldürdü. Lahey onu özleyecek. Yakınlarına sabır ve baş sağlığı diliyorum” dedi.

Dondurmacı Moes’un ölümüne en çok üzülenlerden biri de, göçmen karşıtı politikalarıyla bilinen aşırı sağcı Özgürlük Partisi’nin lideri Geert Wilders oldu. "Ne korkunç bir haber" diyen Wilders, “Sayısız dondurma yediğim Hollanda'nın en tatlı dondurmacısıydı. Huzur içinde yat Moes" mesajını paylaştı.

PVV Lahey Belediye Meclisi üyesi Sebastian Kruis de, “Lahey'den çok özlenecek bir ikon. Umarım ailesi ve arkadaşları güzel anılarda teselli bulurlar” dedi.

Köşe yazarı Sjaak Bral da, Pekdemir’in ölümüyle ilgili şunları paylaştı: "Moes ile şehrimiz en ünlü ve en sevilen girişimcilerinden birini kaybediyor. Moes, 45 yılı aşkın bir süredir Lahey'deki politikacıların soğukkanlılığını korumasını sağladı; demokrasi üzerindeki etkisi bu nedenle hafife alınamaz. Onu unutmayacağız. Aileye ve aslında şehrin geri kalanına baş sağlığı diliyorum. Hoşçakal güzel adam!” (Kaynak)

Öne Çıkanlar