Pyongyang'da 'solunum yolu hastalığı vakaları artışı' nedeniyle 5 günlük sokağa çıkma yasağı

Pyongyang'da 'solunum yolu hastalığı vakaları artışı' nedeniyle 5 günlük sokağa çıkma yasağı
Yayınlanma:
A+ A-
Kuzey Kore'nin başkentinde 'solunum yolu hastalığı vakaları artışı' nedeniyle beş günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildiği öne sürüldü. Güney Kore merkezli haber sitesinin aktardığına göre başkent sakinlerinden vücut sıcaklıklarını ölçtürmeleri istendi.

Artı Gerçek -Güney Kore merkezli NK News, Kuzey Kore hükümetinin bir duyurusuna dayandırdığı haberinde Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'da "solunum yolu hastalığı" vakalarının artışı nedeniyle beş gün sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.

Kuzey Kore hükümetinin duyurusunda solunum yolu hastalığının SARS COV-2 virüsünün yol açtığı Covid-19 hastalığı olup olmadığı açıklanmadı ancak NK News haberinde Pyongyang sakinlerinden pazar akşamına kadar evlerinde kalmalarının ve her gün birden fazla kez vücut sıcaklıklarını ölçtürmelerinin istendiğini açıkladı.

Salı günü NK News bir başka haberinde Pyongyang'da yaşayanların sıkı önlemler beklentisiyle mal stokladığını duyurmuştu. Ülkenin diğer bölgelerinde sokağa çıkma yasağı benzeri yeni kısıtlamalar getirip getirilmediği ise bilinmiyor.

KUZEY KORE ÇOK UZUN SÜRE COVID VAKASI DUYURMAMIŞTI

Kuzey Kore'de, ilk Covid-19 vakası pandeminin başlangıcından çok sonra, 2022'nin mayıs ayında açıklanmıştı. Kuzey Kore hükümeti geçen ağustosta ise salgına karşı zafer kazanıldığı ilan etmişti. Pyongyang yönetimi, salgına dair vaka sayıları ve buna bağlı can kaybı sayılarını şeffaf olarak açıklamamakla suçlanıyor. 25 milyon nüfuslu Kuzey Kore bunun yerine günlük 'ateşli hasta' sayısı açıklıyordu ve bu rakam yaklaşık 5 milyona dayanmıştı. Ancak 29 Temmuz'dan bu yana yeni ateşli hastalık vakası da duyurulmamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar